GIURGIU / Absolvenţii claselor a XII-a au intrat astăzi în „febra” probelor scrise la Bacalaureat

0
Publicat:
Ultima actualizare:
foto arhiva

După ce au susţinut probele de competenţe şi cele orale emoţiile continuă “în scris” pentru absolvenţii claselor a XII-a. Aproximativ 1.600 de elevi din tot judeţul au susţinut astăzi proba scrisă la limba şi literatura română în şapte locaţii diferite.

“La nivelul judeţului sunt 81 de săli de examen şi fiecare dintre acestea sunt prevăzute cu un calculator şi o cameră web de supraveghere, conform metodologiei elaborate de Minister” a declarat pentru “Adevărul de Seară” purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar (ISJ) Giurgiu, Georgeta Stănescu care spune că profesorii supraveghetori vor avea toleranţă zero faţă de orice încercare de copiat a elevilor.

Candidaţii au intrat în sala de examen la ora 8.00, timp de 15 minute fiind instruiţi asupra modului de desfăşurare a examenului de bacalaureat. Examenul a încpeut la ora 9.00, tinerii având la dispoziţie trei ore pentru rezolvarea subiectelor.

Varianta extrasă a fost cea cu numărul  5, elevii având de analizat un fragment din romanul “Nuntă în cer” al lui Mircea Eliade şi să caracterizeze un personaj din operele lui Caragiale, Sorescu sau Camil Petrescu.

“Cam grele subiectele chiar dacă eu am urmat filologia. Nici nu am putut să mă mişc din cauza supraveghetorilor. Sper să mă revanşez la biologie. La mate nu ştiu ce-o să fac” a declarat imediat după ieşirea din sala de examen Nicuşor, unul dintre candidaţi.

Evaluarea Naţională, la final
ISJ Giurgiu a publicat astăzi rezultatele finale ale evaluării naţionale. Dintre cei peste 3.200 de candidaţi care au susţinut acest tip de examen, 82,61% (limba şi literatura română) respective 73,22% (matematică) dintre ei au obţinut note mai mari de 5.

De asemenea, la nivelul judeţului au existat 171 de note de 10 la limba şi literatura română şi 43 de note de 10 la matematică.

Mai multe pentru tine:
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
De ce e bine să dăm de pomană, de Moșii de Iarnă. Silviu Biriș: „Mulți oameni pleacă de aici triști.” De ce arpacașul pentru colivă se spală în 9 ape?
„În loc de case, investesc în amintirile copiilor mei”. Răzvan Pascu, influencer în turism, a vizitat alături de familia sa peste 60 de țări
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Ce s-a întâmplat exact când Nicolae Ceaușescu s-a întâlnit cu Părintele Arsenie Boca: „Vă vor cerne!"
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare