Vezi aici ce expoziţii şi spectacole s-au organizat la Galaţi pentru a sărbători "Săptămâna bibliotecilor"

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În întreg judeţul, în perioada 23 aprilie-6 mai sunt organizate numeroase evenimente culturale la care publicul are acces fără taxă de intrare.

În fiecare an, în data de 23 aprilie se sărbătoreşte Ziua Bibliotecarului din România. Iniţiativa, instituită prin HG nr. 293/2005, a aparţinut Asociaţiei Naţionale a Bibliotecarilor şi Bibliotecilor Publice din România şi coincide, deloc întâmplător, cu Ziua mondială a cărţii şi a dreptului de autor, declarată de UNESCO în 1995.

Cu acest prilej, în perioada 23-30 aprilie 2011, au loc în bibliotecile din întreaga ţară ample activităţi dedicate nobilei profesii de bibliotecar.

Filiala ANBPR Galaţi marchează, de asemenea, acest eveniment printr-o serie de manifestări şi acţiuni menite să informeze publicul larg şi autorităţile administraţiei publice centrale şi locale despre rolul important pe care îl au bibliotecile şi bibliotecarii în rândul comunităţii.

În acest sens, la Biblioteca Judeţeană „V.A. Urechia" s-a organizat în perioada 26 aprilie - 6 mai o expoziţie inedită de colecţii care ilustrează hobby-uri ale bibliotecarilor, intitulată «Pe urmele lui "V.A. Urechia"».

Şi la alte biblioteci din judeţ s-au organizat şi se vor organiza încă diferite tipuri de manifestări dedicate cărţii, cititorului şi bibliotecarului. Ca exemplificare, menţionăm bibliotecile:

Tecuci ( "Personalităţi ale culturii tecucene" - expoziţie de carte, fotografie, facsimile - la Galeria "Helios" - organizată de Biblioteca Municipală "Ştefan Petică" în parteneriat cu Casa de Cultură şi Muzeul Mixt Tecuci),

Tuluceşti („Carte frumoasă, cinste cui te-a scris" şi "Primii paşi în bibliotecă"), Scânteieşti (o expoziție de carte „Biblioteca pentru toți ", care include cărți și reviste de specialitate din domeniul biblioteconomiei și „Bibliotecar pentru o zi"- iniţiere în profesie),

Ţepu („La biblioteca!" - jocuri de rol cu utilizatorii bibliotecii şi completarea unui chestionar despre bibliotecă şi bibliotecar),

Corod („Lectura pro şi contra,, - activitate în colaborare cu Şcoala de Arte şi Meserii),

Gohor (Din tainele meseriei de bibliotecar - „Bibliotecar pentru o zi").

Au fost, totodată, planificate şi activităţi cu caracter religios, dat fiind proximitatea calendaristică a sărbătorilor pascale:

Tecuci ("Trepte spre Înviere" - expoziţie de sculptură în ou şi gravură pe sticlă, realizată de Iulieta Groza şi expoziție de carte religioasă la Sala de lectură şi Secţia de carte pentru adulţi),

Drăgăneşti („Hristos a inviat! - sărbătoare creştină" - discuţii despre Învierea lui Hristos, despre tradiţii şi obiceiuri de Paşte din zona noastră; recital de poezie, confecţionarea de felicitări şi decorarea ouălelor de Paşte),

Movileni ("Paştele - sărbătoarea primaverii"- Teatru popular de Paşti, Legenda ouălelor roşii, recitări de poezii),

Costache Negri (un program de audiţie a cântecelor religioase despre Învierea Domnului),

Valea Mărului (cursuri de creare documente în Power Point cu tema "Sărbători pascale", finalizat cu un concurs pentru cel mai frumos Power Point, precum şi o expoziţie de carte religioasă),

Cosmeşti ("Sărbatorile Pascale la români - datini şi obiceiuri din Moldova", vizionare cu ajutorul videoproiectorului) etc.

După cum se observă, cele mai multe dintre bibliotecarele din judeţul Galaţi utilizează și tehnologia modernă, graţie dotării şi instruirii în cadrul proiectului „Biblionet - lumea în biblioteca mea", finanţat de Fundaţia Bill şi Melinda Gates.

În data de 29 aprilie, la sediul central al Bibliotecii „V.A. Urechia", începând cu ora 10.00, aceştia vor descinde pentru câteva ore pentru împărtășirea experienţelor şi pentru comunicări cu caracter profesional.

Sunt invitaţi, cu acest prilej, de către gazde, pentru expuneri tematice şi dialoguri, universitarul Constantin Ardeleanu, de la Universitatea "Dunărea de Jos", Alice Postavaru, Şef Serviciu Desene şi modele, OSIM, Ştefana Teodorov, expert la Biblioteca OSIM, Bucureşti, bibliotecarii de la Universitatea „Dunărea de Jos", precum şi cei din instituţia orgnizatoare.

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Situl istoric „După Ziduri”, distrus după reparațiile Primăriei Brașov? George Scripcaru: „Lucrurile sunt în regulă ca și procedură și etapă”. Ministerul Culturii: „Nu s-a respectat acordul. DJC Brașov a solicitat oprirea de urgență a lucrărilor”
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Peștele ieftin care e mai sănătos decât crezi. Dr. Mihaela Bilic garantează: „Cea mai mare cantitate de acizi grași esențiali”
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Fiica nelegitimă a lui Putin, descoperită la Paris. „Spune-i să oprească războiul” -„Sigur!”| FOTO/VIDEO