Pericol în trafic. Un gălăţean a fost prins de poliţişti în timp ce conducea maşina în zig-zag, de beat ce era VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Arhiva Adevărul

În maşină se mai aflau încă două persoane (prin care şi proprietarul maşinii), de asemenea în stare de ebrietate. Şoferul a declarat în faţa oamenilor legii că n-ar trebui pedepsit, că doar n-a făcut mare lucru, ci doar a dat o tură cartierului, de probă.

Tupeul indivizilor care consumă alcool şi apoi se urcă la volan pare să nu aibă limite. O demonstrează un caz depistat recent la Galaţi, acolo unde un şofer prins beat nu s-a sfiit să le spună oamenilor legii că n-a făcut mare lucru de fapt, ci doar a dat tură cu maşina, chiar dacă băuse.

Incidentul a avut loc în weekend-ul trecut, pe raza oraşului Galaţi. Un echipaj de intervenţie rapidă din cadrul Poliţiei Locale Galaţi, aflat pe strada Nicolae Deleanu, s-a sesizat că din sens opus se deplasa un autoturism într-un mod sinuos, cu luminile farurilor stinse.

Situaţia a trezit suspiciuni  oamenilor legi, care au  solicitat şeferului să oprească. În maşină au fost identificate trei persoane, respectiv conducătorul auto, numitul Claudiu Gabriel  G., de 18 ani, din Galaţi, care era însoţit de doi pasageri, Florin P. şi Cornel Adrian B., ambii din Galaţi.  

Şoferul, vizibil confuz din cauza alcoolului, a recunoscut că a consumat bere alcoolizată împreună cu prietenii săi, pornind apoi prin cartier, la volanul autoturismului. Şi proprietarul autoturismului, Florin P., era în stare bahică, prilej cu care a declarat că maşina nu este înmatriculată de fapt pe numele lui, ci pe cel al bunicii, „pentru a avea impozit mai mic”.

La faţa locului s-a prezentat şi un echipaj rutier al Poliţiei Naţionale, care l-a preluat pe conducătorul auto, în vederea stabilirii alcoolemiei, la Spitalul de Urgenţă. Au fost întocmite acte procedurale, care împreună cu persoana în cauză au fost predate organelor de poliţie, Biroul Rutier Naţional, în vederea continuării cercetărilor.

 Beat la volan, la plimbare în zig-zag prin oraş

Mai multe pentru tine:
Black Friday toată luna la Mobila Laguna: reduceri care depășesc 70% și economii de peste 6.000 de lei pentru cumpărători
Există 21 de tipuri diferite de penisuri, spun studiile. Cum să ai parte de plăcere maximă, indiferent de formă
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte
Cele mai bune oferte la încălțămintea de iarnă: economisește peste 50% pe Otter înainte de Black Friday
Black Friday 2025 la Various Brands: outfit complet de iarnă pentru femei, cu cea mai mare reducere. Idei de cadouri pentru sărbători
Salariul pe care îl încasează un român, în Elveția: „Acum muncesc la pește congelat. 3 luni am fost în probe”. Ce cheltuieli lunare are?
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Răsturnare de situație în cazul morții Andreei Cuciuc. Ce ascundea familia? Acuzații și dezvăluiri incredibile despre moartea adolescentei la Balul Bobocilor. La ce presiuni a fost supusă familia