Mii de desene din cinci ţări au fost expuse la Şcoala "Traian" din Galaţi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
În concurs au intrat aproape 10.000 de desene

Şcoala 20 din Galaţi a inaugurat zilele trecute cea mai nouă expoziţie de desene şi colaje din cadrul concursului internaţional „Natura inspiră şi dăruieşte", concurs ce face parte din proiectul cu acelaşi nume şi aflat deja la ediţia a treia

La concurs au participat elevi şi cadre didactice din toată ţară şi de peste hotare (Belgia, Suedia, Italia, Germania), aproximativ 10. 000 de lucrări fiind jurizate încă de joi, 4 noiembrie 2010.

De la desene simple, până la cele mai complicate, pline de culoare şi imaginaţie, în funcţie de categoria la care participau, juriul a apreciat, a admirat şi a punctat.

La final, cele mai frumoase desene s-au ales cu premii pentru acurateţe, ingeniozitate şi culoare. Şcoala gazdă a acestui proiect, Şcoala Nr. 20 „Traian" Galaţi, s-a bucurat de acest schimb de experienţă alături de ceilalţi parteneri: Şcoala Nr. 3 „I. L. Caragiale", Şcoala Nr. 16 „N. Bălcescu", Şcoala Nr. 22 „D. Cantemir", Şcoala Nr. 18 Galaţi.

"În cadrul acestui vernisaj am lansat şi proiectul «Fantezie, muzică şi culoare», în parteneriat cu mai multe şcoli din Galaţi", spune directorul Şcolii 20, Tincuţa Tufă.

Deoarece sufletul sensibil se deschide şi se închină frumosului pe acorduri muzicale, au sosit de departe, din colţul celălalt al ţării pentru a încânta auzul celor prezenţi partenerii de la Colegiul de Artă „Ion Vidu" din Timişoara.

Cei mai mulţi dascăli care au participat la vernisarea acestei expoziţii au spus despre ea că pare ca o punere în scenă a unei poveşti, în interiorul căreia vizitatorul poate să îşi creeze propria sa variantă, retrăindu-şi propriile vise şi, poate, propriile angoase.

Mai multe pentru tine:
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Complot împotriva căsniciei lui Alin Oprea. Artistul crede că fosta lui soție vrea să-l despartă de actuala: „Eu și Medana suntem bine, ne iubim!”
Mariana Moculescu, revoltă maximă! Nu a fost lăsată să intre la priveghi! Mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%