Mâine/Spectacol umanitar: Să o ajutăm pe Alexandra să zboare!

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Alexandra va da un recital la pian pentru a le arăta oamenilor că merită ajutorul lor

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” va fi mâine seară, ora 17.00, gazda unui spectacol umanitar, ce are ca scop strângerea de fonduri pentru Alexandra – fetiţa care a rămas fără mâna stângă după un accident de maşină.

Alexandra i-a cerut Moşului să-i aducă în acest an o „aripă de înger” cu care să se poată juca şi cu care să-i poată îmbrăţişa pe cei dragi. Părinţii speră să strângă bani pentru a-i pune fetiţei o proteză. Spectacolul va începe la ora 17.00, iar preţul unei invitaţii este de 100 de lei.

Alexandra, îngerul rămas fără o „aripioară“


Copiii de 5 ani îşi doresc de Crăciun jucări, dulciuri, hăinuţe şi un brad cât mai mare şi mai frumos. Alexandra Sima vrea un braţ. Fetiţa din Galaţi şi-a pierdut mâna stângă într-un accident de maşină, iar proteza bionică performantă de care are nevoie costă 50.000 de euro. 

Alexandra Sima este pianistă. În ciuda efortului pe care-l­ face pentru a cânta doar cu mâna dreaptă, fata vrea să înveţe şi orga. „Prinde foarte repede. Eu o ajut cu mâna stângă, şi aşa ne descurcăm foarte bine", povesteşte Mariana Onofrei, profesoara Alexandrei.

Fetiţa a învăţat să se descurce cu o singură mână, dar şi-ar dori să-şi poată îmbrăţişa părinţii sau fratele. În plus, proteza bionică pe care şi-o doreşte de la Moş Crăciun îi este necesară pentru o dezvoltare normală a coloanei. Pentru a-şi putea îndeplini dorinţa, Alexandra va dansa şi va susţine un recital la pian săptămâna viitoare, la Teatrul „Fani Tardini" din Galaţi.

Cum a avut loc accidentul

Fata şi-a pierdut mâna în luna aprilie, într-un accident care avut loc între Braşov şi Sighişoara, pe DN 13, numit de localnici „drumul morţii". Gicu Sima, bunicul Alexandrei, plecase la Cluj cu familia fiului său, Bogdan, pentru a petrece Paştele alături de fiica sa. La 60 de kilometri de Braşov, şoferul a virat uşor dreapta, crezând că o maşină din spate vrea să-l depăşească, dar a acroşat marginea unui podeţ. Autoturismul, care avea o viteză de 80-90 de kilometri la oră, s-a rostogolit 50 de metri pe câmp. În urma impactului, mâna stângă a Alexandrei a fost smulsă din umăr.

„Am căutat toţi mâna. Cineva a găsit-o, a pus-o într-o batistă şi am plecat spre spital", a povestit mama fetei pe blogul creat pentru Alexandra.

„Dumnezeu a aranjat ca în minutele următoare să apară un medic şi o ambulanţă care au dus-o de urgenţă la Spitalul de Pediatrie din Braşov." După ce a fost stabilizată, fata în vârstă de patru ani a fost dusă la Spitalul de Urgenţă din Bucureşti, însă mâna nu mai putut fi reataşată.

Conturi

Pentru donaţii, aveţi la dispoziţie următoarele conturi

Titular cont : SIMA
ALEXANDRA ECATERINA
Cont LEI: RO16 BTRL 0180 1201 W067 48XX
Cont EURO: RO88 BTRL 0180 4201 W067 48XX
Cont USD: RO40 BTRL 0180 2201 W067 48XX
Banca Transilvania
Sucursala Galaţi
Cod SWIFT: BTRLRO22GLA




Mai multe pentru tine:
Puțini șoferi știu. Cu cât se poate depăși viteza legală fără sancțiuni
Divorț iminent pentru Prințul Harry? Presa speculează că Meghan Markle ar avea un copil din flori
Cel mai important test dat de armata română în istoria modernă. Între sângele vărsat de țăranii din prima linie și planurile mârșave ale rușilor
Rețeta de vinete murate a Ancăi Pandrea: „Iura m-a învățat!” Ingredientul secret și trucuri ca murăturile să nu facă floare
Napolitane cu caramel şi nuci. Sunt gata în 30 de minute
O descoperire rară care îi uimește pe arheologi: un pumnal vechi de 3500 de ani, găsit în inima Germaniei
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Cum să te bucuri de grătar, fără a-ți pune sănătatea în pericol. Nutriționist: „Un moment de relaxare, un stres pentru organism”
Patru zodii sunt privilegiate de astre. Urmează o perioadă de aur, se anunță 23 de zile pline de reușite, iar totul se schimbă de pe 27 august
Mai mulți turiști au fost nemulțumiți după ce au descoperit o taxă în plus pe bonul de la un restaurant din Italia. Pentru ce au plătit în plus
Ce se întâmplă cu preotul homosexual de la Schitul Stânișoara care s-a filmat scandalos cu „iubi”. Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților explică rolul lui în biserică