Copiii sărmani pot merge în tabere gratuite, mulţumită eforturilor unor oameni cu inimă bună şi ale fundaţiei „Inimă de Copil”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Persoanele interesate de sprijinirea programului social „Dăruieşte o zi de tabără unui copil!” se pot adresa amintitei fundaţii, căreia i se pot dona fonduri prin mai multe instrumente de plată.

Fundaţia „Inimă de Copil” a lansat campania „Dăruieşte o zi de tabără unui copil!”. Taberele sunt destinate copiilor provenind din familii defavorizate, copiilor şi tinerilor cu dizabilitati, dar şi copiilor cu rezultate şcolare deosebite din programul „Un sat, un copil”. În urma acestei campanii există speranţe că minimum 100 de copii, toţi din familii sărace, vor avea posibilitatea să meargă într-o tabără de vară.

De 18 ani, în fiecare vară, începând cu 1 iulie, timp de 2 luni, Fundaţia „Inimă de Copil” desfăşoară proiectul taberelor de vară, un prilej de a dărui acestor copii amintiri pentru o viaţă, participarea la diferite activităţi sociale care le stimulează independenţa, încrederea de sine, activităţi care să-i incurajeze să exploreze, ca să cunoască lucruri noi, să aibă curajul să înveţe din greşeli dar, şi activităţi de relaxare, cunoaştere şi auto-cunoastere şi exemplul concret că se poate trăi frumos.

De la 7 la 100

„Taberele Inimă de Copil sunt organizate între 1 iulie şi 15 august, în şase serii şi sunt gratuite pentru copii. Ne dorim ca şi în acest an să se bucure de aceste oportunităţi 100 de copii. Proiectul nu s-ar putea derula fără sprijinul dezinteresat al unor companii şi binefăcători care, la rândul lor, înţeleg şi se implică activ, sufleteşte şi financiar în acest proiect. Costul unei zile de tabără pentru un copil este de 60 lei, 420 de lei pe săptămână, iar campania se va încheia la 1 august 2017”, informează Alina Dumitriu, specialist comunicare din cadrul fundaţiei.

Detalii privind programul şi donaţiile puteţi găsi pe pagina de web a fundaţiei „Inimă de Copil”. 

Mai multe pentru tine:
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate