VIDEO În 2015, copiii vor intra în învăţământul obligatoriu de la vârsta de cinci ani

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul Educaţiei, Remus Pricopie, a declarat astăzi la Focşani că în felul acesta ţara noastră va ava un învăţământ obligatoriu de 12 clase, fiind rezolvată şi problema clasei a IX-a.

Aflat astăzi la Focşani la o întâlnire cu conducătorii instituţiilor de învăţământ din judeţ, ministrul Remus Pricopie a declarat că peste doi ani învăţământul obligatoriu va începe de la 5 ani, aşa cum se întâmplă în majoritatea ţărilor europene avansate.

În 2-3 ani, copiii vor merg la şcoală în învăţământul formal de la vârsta de 5 ani obligatoriu. Aici includem grupa mare, clasa pregătitoare, plus cele 10 clase obligatorii cât sunt în prezent. Potrivit statisticilor, în acest moment 98% din copii merg la grădiniţă. Ori măsura îi  vizează pe cei  2% din copiii de cinci ani, care nu sunt duşi acum de părinţi la grădiniţă. Mi se pare o abordare corectă. Nu înseamnă costuri suplimentare, modificări semnificative, ci mai multă atenţie pentru a îndrepta grupa mare la grădiniţa obligatorie”, a spus ministrul Pricopie.

Oficialul mai spune că în felul acesta s-ar putea rezolva şi problema clasei a IX-a, prin faptul că evaluarea naţională se va desfăşura tot la sfârşitul clasei a VIII-a.

Mai puteţi citi:

Ministrul Remus Pricopie, „torturat” la Focşani de Ziua Educaţiei

Pricopie vrea Bac diferenţiat în 2014 pentru învăţământul profesional şi tehnic

Mai multe pentru tine:
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."