Urşi polari de 30.000 de lei în Orăşelul Copiilor GALERIE-FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cei trei urşi polari au costat o avere  Foto: Ştefan Borcea

Pe cele trei animăluţe din material plastic Primăria Focşani a plătit 30.000 de lei. Bugetul pentru amenajarea spaţiului destinat copiilor este însă de zece ori mai mare.

Costisitorii urşi polari Berta, Bernard şi Berty au fost instalaţi în această dimineaţă în ceea ce municipalitatea numeşte a fi Orăşelul Copiilor.

Primăria a plătit de la bugetul local pentru achiziţionarea lor suma de 30.000 de lei, o sumă considerată exagerată, în condiţiile în care  cu aceşti bani s-ar fi putut achiziţiona elemente mult mai frumoase pentru bucuria copiilor.

De altfel, modul cum a fost amenajat Orăşelul Copiilor lasă de dorit, în ciuda faptului că Direcţia de Dezvoltare şi Servicii Publice a avut la dispoziţie un buget record pentru a face pe plac copiilor, respectiv 300.000 de lei.

Orăşelul Copiilor va fi inaugurat în această seară, de la ora 17.00, tot atunci urmând să fie deschis şi patinoarul amenajat în Piaţa Unirii.

Mai multe pentru tine:
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
„Umanitarii anului”: Harry și Meghan, premiați pentru lupta împotriva pericolelor online. Discursul ducesei, similar cu cel al Prințesei de Wales
Val de ură după nunta lui Dorian Popa din Maldive. Artistul, făcut praf după ce a publicat acest video cu mireasa
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Bucureștiul se luminează în weekend: Spotlight-Festivalul Internațional al Luminii, ediția a 9-a. Care este programul
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa