Meşterul popular Gheorghe Ţimiraş şi-a vernisat astăzi lucrările în cadrul expoziţiei „Arta Metalului”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Expoziţia reuneşte peste 20 de lucrări realizate de artist, acestea putând fi admirate în foaierul Centrului Cultural Judeţean.

„Expoziţia cuprinde o suită de lucrări care atinge zona sacrului, prin crucile de cupru şi candele, dar şi zona laicului, cu gratiile inspiraţie din arta veche. Artistul are o activitate bogată, cu lucrări de metal din anii tinereţii", a precizat în deschiderea expoziţiei Liviu Nedelcu, directorul Centrului Cultural Judeţean Vrancea.

Mai sunt expuse lacăte şi cufere din metal, confecţionate cu deosebită măiestrie de artistul Gheorghe Ţimiraş .

Pe lângă obiectele de uz casnic, Gheorghe Ţimiraş confecţionează şi căruţe din fier, crucifixe şi recondiţionează maşini de epocă.

Artistul lucrează fierul doar cu ciocanul.