Infochioşcurile şi parcometrele din Focşani, instrumente moderne de decor şi mulţi bani aruncaţi pe apa sâmbetei

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Infochioşcurile din Focşani au dispărut

Infochioşcurile şi parcometrele care au fost achiziţionate de Primăria Focşani cu intenţia de a aduce oraşul mai aproape de secolul XXI au dispărut din pisaj.

În urmă cu mai mulţi ani, Primăria Focşani a achiziţionat două infochioşcuri pentru a informa cetăţenii cu privire la bugetul oraşului, taxe şi impozite şi hotărârile Consiliului Local.

Acestea au fost amplasate în două dintre locurile cele mai căutate din oraş, lângă Gara Eurogara Focşani şi în centru, la „Ceasul Rău”, dar nu au avut prea mare trecere la populaţie.

Cele două infochioşcuri achiziţionate au costat 20.000 de euro din bugetul local şi au dispărut din peisajul oraşului şi zac aruncate pe undeva prin depozitele municipalităţii.

FOTO: Nicioun parcometru nu mai funcţionează la piaţă

Reprezentanţii primăriei spun că infochioşcurile, care lipssesc de patru ani din oraş, vor reveni odată cu încălzirea vremii.

„Când va veni căldura, la primăvară, o să le punem în funcţiune. Ele sunt bine, în stare de funcţiune. Probabil că unul va fi montat tot la Ceasul Rău, iar celălalt încă nu s-a decis unde va fi amplasat”, ne-a declarat Marian Mihu, de la compartimentul Relaţii publice al Primăriei Focşani.

Pe de altă parte, tot cu bani de la bugetul local municipal s-au cumpărat şi zece parcometre în zona Pieţei Moldova, pentru taxarea automată a şoferilor care îşi parchează autoturismele în zonă.

Parcometrele, care au costat 10.000 de lei bucata, au cedat unul câte unul, iar astăzi s-a revenit la taxarea cu personal angajat pentru această prestaţie.

Reprezentanţii Direcţiei de Dezvoltare şi Servicii Publice spun că parcometrele sunt ieşite din garanţie, costurile reparării lor sunt enorme, iar firma care se ocupă de mentenanţă este tocmai de la Oradea.

În 2013, Primăria a mai cumpărat patru parcometre, cu 40.000 de lei, care au fost montate în parcările din centrul oraşului, acestea fiind pur şi simplu obiecte de decor pe stradă, întrucât nimeni nu le foloseşte.

Mai puteţi citi:

Primăria Focşani aruncă din nou bani pe parcometre

Municipalitatea vrea să mai achiziţioneze patru aparate de taxat pentru parcările din oraş, deşi cele zece deja existente nu funcţionează de ani buni.

Mai multe pentru tine:
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO
Serialul spectaculos de pe Netflix care domină topul în luna decembrie. Are actrițe de top, o poveste inedită și te ține lipit de televizor
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum