Focşani: Autorităţile au majorat până şi taxele de la cimitir, doar ca să duci mortul la groapă costă 415 lei

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Aproape toate taxele de la Administraţia Cimitirelor au fost majorate începând de la transportul defunctului până la concesionarea terenului pentru mormânt.

Noile majorări de taxe impuse de Guvern de la 1 ianuarie 2010 pun la grea încercare buzunarele focşănenilor inclusiv când aceştia trebuie să îşi ducă morţii la groapă.

Pe lângă impozitele pe clădiri ce au fost majorate cu 15 %, au crescut şi taxele precepute la cimitir.

Practic, aproape fiecare taxă în parte a fost majorată cu cel puţin 20 %, de la transportul defunctului de la biserică sau de la maşină până la taxa de concesionare a terenului. „Taxa de concesionare a fost majorată de la 16 la 20 de lei, pentru şapte ani. Însă pentru 49 de ani, taxa ajunge la 250 de lei, de la 200 cât era până acum. Pentru transportul defunctului din biserică până la mormânt, rudele trebuie să achite 15 lei", ne-a declarat Cristi Sbârciog, şeful Administraţiei Cimitirelor.

Taxa pentru săparea mormintelor a crescut de la 85 la 100 de lei iar pentru înhumare se mai percep încă 10 lei sau 25 de lei dacă se doreşte înhumarea în gropniţă.

Mortul plăteşte paza şi în viaţa de Apoi

Rudele persoanelor înmormântate în cimitirele din Focşani nu scapă de dări nici măcar după ce îşi văd mortul îngropat.

Ele trebuie să plătească, după tot şirul lung de taxe descris mai sus, şi o taxă de 12 lei, percepută drept cotă-parte la cheltuielile cimitirului cu utilităţile.

Astfel, Administraţia Cimitirelor percepe pe fiecare mormânt bani pentru energia electrică, apa şi paza necesare locului de veci.

În concluzie, numai pentru serviciile de înmormântare, fără sicriu şi pomană, cheltuielile ajung la 415 lei.

Taxe mărite şi la piaţă

Taxele au crescut şi la piaţă cu un leu pentru terenul închiriat de maşinile cu marfă ajungând în medie la şase lei/mp/zi.

Cele mai mari tarife sunt cele prevăzute pentru închirierea tarabelor. Numai taxa de participare la licitaţia îentru închiriere este de 100 de lei pentru tarabe şi 150 de lei pentru boutique-uri şi boxe.

Închirierea propriu-zisă costă în jur de 500 de lei de tarabă şi câteva mii de lei pentru. Şi şorţurile şi halatele costă trei lei în loc de doi.

Mai multe pentru tine:
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Ce s-a descoperit după autopsia medicului Ștefaniei Szabo. Nu a murit din cauza unui infarct sau AVC
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Ilie Bolojan și Ioana Fâșie, căsătorie în secret. Cine este femeia care aduce fericire în viața premierului. Ce studii are și cu se ocupă?
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului