Alegeri parlamentare 2016. Reportaj în epicentrul dosarului „Referendumul“ - comuna Suraia: „Lumea s-a mai domolit acum, s-a mai deşteptat“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Alegeri parlamentare la Suraia

Alegeri parlamentare 2016. În comuna vrânceană Suraia, prezenţa la vot la scrutinul parlamentar este printre cele mai reduse din judeţul Vrancea.

Alegeri parlamentare 2016 Vrancea. În urmă cu patru ani, la Referendumul pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu, comuna Suraia a reprezentat o pată neagră prin modul cum s-a fraudat acel scrutin.

Aici, la câteva zile după scrutin, au descins procurorii DNA, iar toţi membrii unei secţii de votare, în număr de şapte, au fost trimişi în judecată şi ulterior condamnaţi pentru complicitate la fraudă, după ce s-a descoperit prin expertize grafoscopice că 245 de voturi au fost falsificate.

Tot din Suraia este şi singura persoană condamnată la închisoare cu executare din dosarul Referendumul, în care învinuit principal a fost Liviu Dragnea, care în calitate de preşedinte de secţie de votare a comis fapte grave în fraudarea scrutinului.

Au trecut patru ani de atunci şi oamenii par să fi învăţat câte ceva din lecţia trecutului. Astfel că duminică, în ziua votului şi la Suraia oamenii au venit la urne să-şi aleagă reprezentanţii în Parlament pentru următorii patru ani.

Faţă de alte localităţi din judeţ, la ora prânzului prezenţa la vot era sub 10%, adică mică, dar reprezentanţii administraţiei locale nu pun acest lucru pe seama fricii oamenilor de a mai veni la urne, ci explică că aceste alegeri nu au o miză atât de mare pentru localnici.

Alegeri parlamentare 2016 Vrancea

“La parlamentare prezenţa a fost mereu mai mică. Despre ce a fost acu patru ani, ce pot să spun. Poate că cei care se ocupă de alegeri au învăţat mai mult din experienţa anilor trecuţi. Oamenii au început să vină din nou la vot, la început mai cu frică, dar au avut deja experienţa localelor şi au început din nou să vină. Prezenţa este slabă nu datorită evenimentului de atunci”, ne explică primarul Vasile Grosu.

Răspunsul acestuia ne-a fost de altfel confirmat de localnicii care au ieşit de la urne, care vor ca noul Parlament să fie mai eficient.

“Nu mi-a fost teamă să vin la vot. Au fost în trecut nişte incidente, dar acum lumea s-a mai domolit, s-a mai deşteptat. Eu vreau să vină acasă tinerii din străinătate, că e foarte greu. Bătrânii au rămas acasă, nu mai pot munci pământul”, ne spune Maria Neacşu, localnică.

Un tânăr, care ni s-a recomandat simplu Mihai, a ţinut să ne spună că ar dori ca oamenii din satul său să fie ca cei care şi-au jertfit viaţa în urmă cu 60 de ani pentru pământ.

“Sper ca surăienii mei să-şi recapete spiritul acela din decembrie 1957, când a venit Ceauşescu aici şi s-au opus colectivizării, cu preţul puşcăriei. Aceea au fost surăieni adevăraţi. Are legătură şi cu votul pe care l-am dat astăzi”, ne-a spus Mihai.

Singurul care nu era convins că în urmă cu patru ani la Suraia a fost fraudă electorală este unul din preoţii comunei, Florică Hanganu, oarecum subiectiv având în vedere că soţia sa se află pe lista persoanelor condamnate la închisoare cu suspendare pentru complicitate la fraudă. Faţa bisericească a votat la secţia 287 din comună, fără soţia sa.

“Atunci au fost câteva potlogării micuţe, dar nu la anvergura pe care au dat-o ei prin presă. Unii dintre ei au fost condamnaţi pe nedrept, pentru că i-au băgat la covată pe toţi. Acum sper să fie învăţătură şi pentru ei, dacă au greşit”, ne-a spus preotul Hanganu. Acesta le-a transmis un mesaj şi viitorilor parlamentari.

“Sperăm să le lumineze Dumnezeu mintea celor care ne vor conduce, să se mai gândească şi la năpăstuiţi. Ei şi-au făcut plinul de multe ori, numai cu promisiuni au venit şi nu s-au ţinut de cuvânt”.

În Vrancea nu s-au înregistrat incidente grave, în afara a două evenimente cercetate de poliţie. La Focşani şi Odobeşti, două persoane au încercat să voteze şi a doua oară, dar în ambele cazuri softul instalat pe tablete a anunţat că respectivii mai trecuseră pe la urne.

Mai citiţi:

Vrâncean condamnat cu executare în dosarul „Referendumul”. O preoteasă din Vrancea a primit închisoare cu suspendare în dosarul lui Dragnea

Procurorii DNA au depistat 245 de voturi falsificate la Suraia, după Referendumul din anul 2012, pentru demiterea lui Traian Băsescu

Mai multe pentru tine:
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Daniel David, despre prioritățile din educație: „Deblocarea posturilor este esențială, iar bugetul trebuie să crească în fiecare an”
Președinte ICCJ spune că instituția nu a validat proiectul de lege privind pensiile magistraților: „Declarațiile recente riscă să afecteze încrederea publică în independența justiției”
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
La 70 de ani, schimbă iar scutece, după ce a devenit tată pentru a opta oară!
Coada pelerinilor la Altarul Catedralei. Vezi în timp real unde se termină rândul
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
33 de ani fără Anda Călugăreanu. Saveta Bogdan: „Ioana a rămas a nimănui, după decesul mamei. Dan Tufaru o internase la o casă de copii”. Cum arată mormântul artistei?