Procurorii care s-au ocupat de dosarele interlopului Bercea Mondial sunt verificaţi de Parchetul General

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Bercea Mondial a fost condamnat la închisoare pentru tentativă de omor

30 de dosare penale în care a fost implicat Bercea Mondial au fost în lucru la nivelul parchetelor aflate în subordinea Parchetului Curţii de Apel Craiova. Majoritatea au fost închise de procurori cu neînceperea urmării penale.

Dosarele instrumentate de procurori nu vizau infracţiuni de evaziune fiscal. Majoritatea se referă la certuri, furturi sau plângeri formulate de membrii clanului Bercea sau de alte clanuri împotriva interlopului Anghel Sandu. 

Parchetul General îi verifică acum pe procuorii care s-au ocupat de dosarele interlopului Bercea Mondial. „ Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a dispus, cu unanimitate de voturi, efectuarea unor verificări de către Inspecţia Judiciară, potrivit competenţelor conferite de lege, la Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt, Serviciul Teritorial Craiova şi Biroul Teritorial Olt ale DIICOT, precum şi la Serviciul Teritorial Craiova al DNA, în ceea ce priveşte respectarea normelor de procedură în efectuarea urmăririi penale sau a supravegherii cercetărilor penale în cauzele privindu-l pe Sandu Anghel, înregistrate şi soluţionate în perioada 2006 la zi, inclusiv din perspectiva respectării termenelor rezonabile, precum şi pentru efectuarea unei analize a modalităţilor de sesizare în aceste cauză”, se arată în comunicatul transmis de Parchetul General.

Procurorii au dispus în majoritatea dosarelor în care apare numele lui Bercea Mondial neînceperea urmăririi penale. Interlopul a fost condamnat la închisoare pentru comiterea infracţiunii de tentativă de omor.

Mai citeşte şi:

Ginerele lui Bercea Mondial – eliberat, Mircea Băsescu şi Marian Căpăţână rămân în arest

CSM a deschis ochii în al 25-lea ceas: se cere evidenţa dosarelor “NUP” ale lui Bercea Mondial

Ginerele lui Bercea Mondial, săltat de DNA pentru şantaj. Soţia lui avertizează pe Traian Băsescu: “Să-i spună lu’ frate-su ca să nu-mi aresteze bărbatul, atât spun!”

Mai multe pentru tine:
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Tragedia unei tinere care a murit la nici 30 de ani. A vrut să devină mamă, deși medicii i-au interzis. „N-am mai văzut atâția oameni la o înmormântare”
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Directorul unei școli s-a stins din viață subit, la 35 de ani. Cutremurător ce mesaj a transmis înainte de moarte: „Lupți pentru 5 minute de viață”
Sindicatul Europol acuză folosirea ilegală a camerelor de supraveghere pentru cercetarea polițiștilor
Cauza morții medicului Ștefania Szabo, găsită fără viață în Spitalul de Urgență Buzău. Prima ipoteză plauzibilă și reacția Colegiului Medicilor