Protestul profesorilor: ”Ziua Unirii este ziua trezirii” GALERIE FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Peste 50 de membri ai Federației Sindicatului Liber din Învățământ au protestat astăzi în fața Prefecturii alături de câțiva pensionari. Protestatarii și-au prins în piept panglici tricolore și au încins hora unirii pe platoul din fața instituției.

”Ziua Unirii este ziua trezirii”, a fost sloganul pe care cadrele didactice l-au ”lansat” pentru prima dată în fața Prefecturii Constanța. Liderul de sindicat Ioana Purcărea a cerut drepturi pentru profesori, prinse în contractul colectiv de muncă însă neacordate nici până acum, și condiții e trai decente pentru toți românii.

Click pe imagini pentru a vedea ce au făcut protestanții!

Protestul a durat aproximativ două ore timp în care manifestanții s-au prins în hora unirii dar au scandat și lozinci împotriva Guvernului și a președintelui, cerându-i să plece din fruntea țării.

În urmă cu o oră 20 de protestanți au plecat pe bulevardul Tomis cu pancarde în mână, scandând lozinci împotriva președintelui. Manifestanții s-au oprit în fața Capelei Militare unde au recitat Tatăl Nostru și și-au continuat drumul pe principalele artere ale orașului.

Mai multe pentru tine:
Daciana Sârbu și-a refăcut viața după divorțul de Victor Ponta. Cine este bărbatul care l-a înlocuit pe fostul premier al României?
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Copiii care merg la școală cu ghiozdane goale, manuale lipsă și haine insuficiente: „Pentru mulți rămâne un loc al stresului și rușinii.” Studiul care dezvăluie realitatea cruntă
Viață pe Marte? Roverul Perseverance a găsit cele mai promițătoare dovezi de până acum
Motivul despărțirii dintre Dan Bittman și Liliana Ștefan, mama celor trei copii ai artistului: „De asta s-a și ajuns unde s-a ajuns”
În urma asasinării șocante a lui Charlie Kirk, rămân în urma sa, îndurerați, o soție și doi copii
Catherine Zeta-Jones, pusă la zid din cauza unui comentariu deplasat despre un băiat de 12 ani
Aşa arată acum şcoala unde s-a filmat celebra peliculă „Liceenii”. Clădirea liceului „Alexandru Ioan Cuza” din București a rămas doar un schelet de beton
Singurul dictator sovietic înlăturat din funcție: «Hrușciov a demascat cultul lui Stalin după moartea lui, iar noi demascăm cultul lui Hrușciov cu el în viață»
Satul din România care are un singur locuitor: „Nu a vrut în ruptul capului să plece”
Regele care n-a reușit să-și consume noaptea nunții a devenit marea rușine de la Palat. De ce și-a respins regina timp de șapte ani