Peste 95 de milioane de lei vor fi investiţi în dotarea Aeroportului „Mihail Kogălniceanu” Constanţa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Aeroportul M. Kogălniceanu Constanţa foto: FB/Aeroport M.K.

Trei proiecte a căror valoare depăşeşte suma de 90 de milioane de lei vor fi finanţate prin intermediul fondurilor europene.

Aeroportul Internaţional Mihail Kogălniceanu Constanţa anunţă semnarea a trei contracte de finanţare prin fonduri europene (POIM), care permit achiziţia unor bunuri şi servicii necesare funcţionării la standarde europene de siguranţă şi confort.

Primul contract de finanţare va asigura achiziţionarea unui Sistem de supraveghere video şi pentru Control acces. Proiectul, cu o valoare de 14,795 milioane lei, poate să fie efectiv finalizat până în luna aprilie a anului viitor.

Prin această investiţie se au în vedere reducerea criminalităţii şi creşterea gradului de siguranţă in aeroport, creşterea operativităţii, eficacităţii şi eficientei acţiunilor de control, prevenire şi intervenţie a tuturor structurilor de securitate din cadrul aeroportului şi altele. 

Noul sistem de supraveghere video va fi montat pe zona gardului perimetral, în punctele de control şi la porţile de acces, pe platforma aeroportuară, în zonele publice din terminalul de sosiri si din terminalul de plecări, în parcări.

Al doilea Contract de finanţare permite achiziţionarea unor echipamente pentru creşterea securităţii şi siguranţei traficului de pasageri pe Aeroportul Internaţional Mihail Kogălniceanu Constanţa, atât în ceea ce priveşte pasagerii cât şi în ceea ce priveşte bagajele.

Contractul are o valoare de 53,840 milioane de lei şi trebuie să fie finalizat până în luna aprilie 2023. 

Dotările cuprind trei computere tomograf pentru bagaje de cabină, patru echipamente de control cu raze X, cu detecţie automată explozibilelor, un echipament de detecţie a explozibililor din lichide, aerosoli şi geluri, trei scanere pentru examinarea persoanelor, cinci porţi pentru detectarea metalelor şi altele. 

Pentru creşterea capacităţii de intervenţie în situaţii critice, în cadrul aceluiaşi contract vor mai fi achiziţionate o autospecială PSI şi o ambulanţă.

Al treilea contract de finanţare, în valoare de 26,308 milioane lei, va asigura banii necesari modernizării balizajului luminos al pistei Aeroportului Internaţional Mihail Kogălniceanu.

Vă recomandăm şi: 

Navă fluvială de pasageri, escală în Portul Constanţa. Are la bord peste 120 de turişti

Mieii din fermele buzoiene iau calea străinătăţii. De ce este mai convenabil exportul în ţările arabe

Mai multe pentru tine:
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune