De la bara Justiţiei, la obiectivul aparatului de fotografiat: Expoziţie la Baroul Constanţa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Expoziţie de fotografie la Baroul Constanţa

Baroul Constanţa găzduieşte timp de şase zile o expoziţie de fotografie inedită, nu atât prin temă cât prin iniţiatori: patru avocaţi care au decis să-şi dezvăluie pasiunea pentru fotografie. Aproape 80 de fotografii, toate imortalizând un moment din viaţă vor fi prezentate în cadrul expoziţiei. 

Artiştii amatori sunt avocaţii Liviu Cristescu, Gabriel Guran, Marius Nadă şi Viorel Papu. Exponatele sunt instantanee, colecţionate şi imortalizate de pasionaţii de fotografie în timpul liber şi reprezintă momente de care au dorit să-şi amintească. Avocaţii au imortalizat peisaje şi portrete iar de luni îşi expun creaţiile şi pentru publicul larg.

Vezi aici cele mai frumoase creaţii ale avocaţilor!

„Ne-am dorit să schimbăm imaginea avocaţilor, în general, şi a celor constănţeni în special. Vrem să arătăm o altă latură, una a emoţiilor, a sensibilităţii. Noi avocaţii suntem văzuţi în special ca reprezentanţi ai artei negocierii, ceea ce ne face mai agresivi, uneori, chiar şi în raporturile cu colegii. Vrem să arătăm că mai avem şi alte calităţi “, a explicat avocatul Gabriel Guran.

„Fiecare fotografie are o poveste, fiecare semnifică ceva. Preferata mea este cea care reprezintă un peisaj, făcut pe malul mării, între Mamaia şi Năvodari. În cadru este soţia mea, care se uită la un pescăruş, lângă o macună, o veche barcă pescărească. Ţin mult la poza aceea, este făcută într-un moment mai delicat din viaţa mea“, a spus Guran. Când optează pentru portrete, modelul său, unicul de până acum, este fiica sa Sabina Maria.

Avocatul Viorel Papu spune că pozează tot ce i se pare interesant însă cel mai mult îi place să pozeze apa. „Mă fascinează. Mi se pare că este infinită, atunci când este stătătoare şi foarte vie, atunci când este curgătoare. Pozez schimbând timpul de expunere, ca să creez de fiecare dată alt efect“, spune avocatul.

Fotografia sa preferată reprezintă o pisică. „Am realizat-o în noiembrie 2009, în Eforie Nord, după Steaua de Mare. Pisica era pe o proprietate, într-un foişor destul de înalt. Privea cu regret spre mare, probabil după păsări sau alte vietăţi care ar fi putut să o intereseze“, povesteşte avocatul.

Expoziţia este deschisă de luni până vineri între 16.00 și 20.00 şi sâmbătă între orele 8.00 și 12.00

Mai multe pentru tine:
Venită parcă din basme, e prințesa europeană care a cucerit Gala Premiilor Nobel. A strălucit în rochie de zână, cu o tiara deosebită
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Zi excelentă pentru o zodie de foc! 15 decembrie aduce noroc, reușite și vești bune pentru acești nativi
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”