VIDEO Interpreta de la Vaya Con Dios, despre una dintre cele mai cunoscute piese ale formaţiei: „«Johnny» este o melodie românească“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Membrii trupei au răspuns la întrebările presei clujene. FOTO: Remus Florescu

Deni Klein, liderul formaţiei belgiene care va concerta în această seară, de la 20.00, în Sala Sporturilor „Horea Demian” din Cluj-Napoca, întrebată ce ştie despre România, şi-a adus aminte că hitul „Johnny“ este o melodie românească. Formaţia a fost dată în judecată pentru plagiat în legătură cu această melodie.

Deni Klein a declarat la conferinţa de presa dinaintea evenimentului că după turul de bun-rămas din care face parte şi concertul de la Cluj se va retrage din activitatea trupei Vaya Con Dios.“ Am împlinit 60 de ani în luna ianuarie, nu mai pot continua să călătoresc aşa cum îmi cere activitatea la Vaya Con Dios. E un tur de dio. Când se termină acest tur voi înceta lucrul în formula aceasta. Nu înseamnă că nu voi mai face muzică, ci doar că nu voi mai lucra în această formulă”, a detaliat interpreta. Despre influenţele muzicii ţigăneşti asupra melodiilor trupei, Deni a spus: “Toate influenţele asupra muzicii noastre sunt sunt cele la care am fost expuşi. Când eram mică, tatăl meu asculta jazz, operă, muzică ţigănească, un pic din toate. El asculta tot timpul muzică. Apoi era muzică mai veche, chansonetele franţuzeşti, bluesul. Muzica noastră este un mix al tututor genurilor de muzică pe care le-am ascultat”.

Johnny, cântec românesc

Întrebată ce ştie despre România, interpreta a susţinut: “Johnny am auzit că e un cântec românesc. Mai recunosc anumite cuvinte, mai ales când le citesc. Ştiu că am fost întotdeuna foarte bine trataţi. E o ţară în dezvoltare şi spun aceasta pentru că e una dintre puţinele ţări unde promoterii sunt femei. Lucrez de ani buni, şi toţi promoterii întâlniţi au fost bărbaţi. În România am întâlnit două promoteriţe femei, e un lucru bun” 

Daţi în judecată pentru Johnny

În anul 2001, trupa belgiană a fost dată în judecată de Comisia antiplagiat a Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România – Asociaţia Drepturilor de Autor (UCMR-ADA) care a susţinut că melodia Johnny este plagiată după “Sanie cu zurgălăi”, a compozitorului roman Richard Stein. Procesul este încă în derulare. Melodia "Sanie cu zurgălai" a fost compusa in 1937 de Richard Stein, un evreu nascut în România în 1909 şi emigrat în Israel. Trei ani mai tarziu, piesa "Johnny Is The Boy For Me", în interpretarea lui Les Paul, un guru al jazz-ului, a avut un succes uriaş în SUA. Compozitorul Richard Stein l-a dat in judecata pe Les Paul, care susţinuse că este compozitorul melodiei. Stein a câstigat procesul. În 2000, la opt ani de la moartea lui Richard Stein, „Sania cu zurgălăi“ a reapărut, cu titlul „Johnny, the Boy For Me“, pe albumul cântăreţei belgiene Vaya con Dios, compozitor fiind trecut Les Paul. Întrebată dacă are sfaturi pentruu tinerii muzicieni, Deni Klein a susţinut: “Aş spune tinerilor să nu asculte sfaturile pe care le primesc şi să-şi continue munca şi să fie sinceri cu ei înşişi, să fie ei înşişi şi să nu încerce să-i copieze pe alţii”.  


“Dacă asculţi Madona de o mie de ori ajungi să o fredonezi chiar dacă nu-ţi place”

Î

ntrebată despre schimările suferite în domeniul muzicii Klein a arătat: “Accesul pe care-l avem la muzică e diferit. Pe net poţi asculta tot ce vrei, poţi descoperi foarte multe lucruri, e o lume care se deschide, e mult mai bine, e un instrument pe care nu-l aveam. Pe de altă parte, lumea e invadată de oamenii cu bani. Dacă auzi Madona pe radio de o mie de ori vei începe să fredonezi, chiar dacă îţi place sau nu. Noi credem că lumea progresează, dar unele lucruri sunt mai bune şi altele mai rele. Aşa e şi în muzică. Ascult radio şi sunt lucruri care-mi plac, cum ar fi Rhianna, Lana del Rey. Nu le-aş cumpăra discurile dar sunt melodii care-mi plac”. 

Mai multe pentru tine:
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
O fată de 15 ani, violată de alți doi adolescenți. Înregistrarea video cu momentul răpirii fost făcută publică