Urmărire ca în filme pe străzile Clujului. Poliţiştii au fost nevoiţi să recurgă la focuri de armă pentru a opri un bărbat care a lovit două maşini de Poliţie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un bărbat de 29 de ani s-a crezut la Formula 1 şi a gonit nebuneşte pe străzile Clujului, urmărit de mai multe echipaje de poliţie.

Scenea desprinsă parcă dintr-un film poliţist a avut loc duminică, 26 ianuarie, pe mai multe străzi din Cluj Conform primelor informaţii, în jurul orei 15.00, poliţiştii au primit mai multe sesizări că în cartierul Bună Ziua, din Cluj-Napoca, un participant la trafic conduce haotic. Imediat, mai multe echipaje de poliţie au pornit în urmărirea bărbatului, care nu a vrut să oprească la semnal. Mai mult, în goana sa a lovit două maşini ale Poliţiei şi alte două vehicule în trafic. A derapat în cele din urmă pe un câmp şi aşa a fost prins de poliţişti. Conducătorul auto este un tânăr în vârstă de 29 de ani din comuna Apahida, judeţul Cluj.

Potrivit unor surse apropiate anchetei, numele acestuia este Marcu Lingurar, iar numele său nu le-ar fi necunoscut poliţiştilor. Bărbatul este cunoscut după ce a comis mai multe furturi şi a fost în două rânduri arestat, ultima dată în caza recursului compensatoriu.

„Cel în cauza nu a oprit la semnalele regulamentare ale poliţiştilor, avariind două autospeciale ale Poliţiei dispuse în vederea unui blocaj în trafic al respectivului autoturism şi alte două autovehicule civile.

S-a făcut uz de armă de către un poliţist aflat în misiune în plan vertical şi asupra autovehiculului urmărit, iar pe strada Soporului, autovehiculul condus de tânărul de 29 de ani a derapat, ieşind de pe partea carosabilă.

Cel în cauza a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentraţie de peste 0.40 mg/l alcool în aerul pur expirat. La momentul opririi, bărbatul se află singur în maşină”, au anunţat reprezentanţii Poliţiei Cluj.

În urma verificărilor efectuate de către poliţişti s-a stabilit faptul că tânărul nu deţine permis de conducere.

Mai multe pentru tine:
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Serialul spectaculos de pe Netflix care domină topul în luna decembrie. Are actrițe de top, o poveste inedită și te ține lipit de televizor
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor