Planurile unui masterand UBB, venit taman din Mexic: „Tot ce am învăţat aici constituie terenul perfect ca să-mi aplic ideile legate de dezvoltarea oraşelor”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cum faci o comunitate să fie mai sensibilă faţă de locul unde trăieşte? Răspunsul vine de la un masterand UBB venit taman din Mexic: cu limonadă şi prăjituri. E primul pas al unei mişcări civice gândite de Luis Alvarez, care spune că se simte parte oraşului unde studiază.

Primul pas în acţiunea lui Luis Alvarez va fi făcut marţi, 2 mai, în parcarea facultăţii unde studiază - Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării (FSPAC) din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai Cluj - unde între 12.00 şi 18.00 se vor oferi prăjituri şi limonadă celor care trec prin zonă şi vor să facă o donaţie simbolică.

Banii care se vor strânge vor fi folosiţi la restaurarea unor bănci vechi din Parcul Sportiv Universitar Iuliu Haţieganu, care vor fi montate în parcarea FSPAC. 

Acţiunea de marţi face parte dintr-un proiect mai amplu de dezvoltare comunitară gândit din 2015 de Luis Alvarez, un student internaţional la master în cadrul FSPAC, proiect ce va fi pus în practică din această lună cu sprijinul universitarilor şi al studenţilor FSPAC.

„Scopul nostru este acela de a ajuta comunitatea să se reconecteze, să îşi asume responsabilitatea directă faţă de mediul în care trăieşte şi să se dezvolte. Vom începe prin utilizarea într-un mod diferit a parcării de la facultate şi credem că evenimentele şi intervenţiile temporare din acest spaţiu ne vor oferi o imagine cu privire la ce este posibil sau nu în parcare. Câteva dintre ideile care pot transforma spaţiul într-unul vibrant sunt: cinema, teatru, dezbateri publice, muzică bună şi mâncare”, spune Luis Alvarez, într-un comunicat al UBB. El urmează un program masteral de Dezvoltare Comunitară şi Planificare Urbană.

Luis s-a născut şi a crescut în mexic, iar întâlnirea cu România i-a schimbat viaţa, motiv pentru care una dintre cele mai mari dorinţe ale sale e de a ajuta la schimbarea în bine a României: „Modul în care mi-au fost acceptate iniţiativele, tot ce am învăţat aici, dar şi stilul de management de la FSPAC au constituit terenul perfect pentru a-mi dezvolta şi aplica ideile legate de dezvoltarea oraşelor prin intermediul comunităţilor de vecini”, spune Luis.

Mexicanul mai zice că se simte deja parte a oraşului, iar împreună cu studenţii FSPAC şi-a propus ca evenimentul din 2 mai să fie începutul unei mişcări civice în Cluj.

Mai puteţi citi:

Cum să-ţi alegi facultatea. „Tinerii ar trebui încurajaţi să ia decizii care li se potrivesc fără a fi judecaţi ca fiind mai puţin inteligenţi dacă nu fac o facultate“

Mai multe pentru tine:
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Horoscop săptămâna 14-20 noiembrie. Berbecii se confruntă cu pierderi financiare și tensiuni în relații
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Călăii din sistem. Cum a torturat mii de tineri cel mai prolific abuzator sexual din istorie, devenit pastor și decorat de stat. Îi viola și îi strangula. Trăiau orori greu de imaginat. Cazul, mușamalizat de magistrați
Primele imagini cu fiica, Nidia, la priveghiul tatălui ei. Alexandra Velniciuc, nelipsită de lângă sicriul lui Horia Moculescu! Ce mesaj a transmis Mariana?