Mesajul de dragoste pentru România al unei suedeze care trăieşte la Cluj: „Un om înţelept mi-a spus: «Nu contează unde locuieşti, atât timp cât eşti fericit㻓

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Nastaran Khaledi locuieşte de 10 ani la Cluj FOTO Facebook/ Ambasada Suediei din Bucureşti

Nastaran Khaledi a venit la Cluj în urmă cu zece ani împreună cu sora ei, Nadia. Ambele au urmat cursurile Facultăţii de Medicină a Universităţii de Medicină şi Farmacie „Iuliu Haţieganu” din Cluj-Napoca, iar acum Nastaran se pregăteşte să se căsătorească cu un român.

Povestea de succes a tinerei suedeze a fost postată pe pagina de Facebook a Ambasadei Suediei din Bucureşti. Nastaran povesteşte că a venit pentru prima oară la Cluj cu sora ei pentru a deveni medic. A reuşit, iar acum culege roadele. Nastaran şi-a deschis propria clinică la Cluj şi mai are una în Suedia, la Borås. Suedeza spune că are acum două case, una aici, iar cealaltă la Borås şi tot la Cluj şi-a găsit şi marea draagoste.

„Perioada studenţiei a fost una grea, dar minunată. Am cunoscut oameni din toate colţurile lumii şi am fost educată de cei mai buni profesori şi doctori din România. În ultimul an de facultate, l-am întâlnit pe viitorul meu soţ, Mihai. Nu mi-aş fi imaginat vreodată că mă voi îndrăgosti de un bărbat român, însă sunt recunoscătoare fiindcă soarta mi-a surâs.

Mihai mi-a arătat România dintr-o cu totul altă perspectivă: mi-a arătat cultura ţării, obiceiurile, mâncarea tradiţională, dansurile româneşti, lucruri pe care trebuie să le experimentezi pe propria piele. Am văzut câmpiile verzi, peisajele şi natura României.

Am decis că trebuie să împărtăşesc cu el şi tradiţiile şi obiceiurile suedeze: köttbullar (chiftele) cu cartofi fierţi şi gem de merişoare a devenit mâncarea noastră favorită. Dragostea mea pentru Mihai a crescut şi am decis să am două case: una în Cluj-Napoca şi una în Borås, Suedia.

Fiind antrepenor şi doctor, am decis să deschid două clinici de medicină estetică: una în Cluj-Napoca, România şi una în Borås, Suedia. Odată cu trecerea anilor, două lucruri au crescut constant: dragostea pentru Mihai şi afacerea mea.

Rudele şi apropiaţii din Suedia s-au întrebat de multe ori dacă voi veni vreodată înapoi, însă un om înţelept (tatăl meu) mi-a spus: «nu contează unde locuieşti, atât timp cât eşti fericită». Aşa că am decis să rămân!”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a Ambasadei Suediei.

Mai multe pentru tine:
Presupusul iubit al Rodicăi Stănoiu dezvăluie, în sfârșit, adevărul despre relația lor. Marius Calotă spune cine moștenește averea de milioane de euro VIDEO
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
În timp ce Katy Perry e îndrăgostită lulea de Justin Trudeau, Orlando Bloom nu mai acceptă să aibă orice iubită
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Horoscop 19-25 decembrie. Taurii sunt puși în fața unei decizii, risc de pierderi pentru Săgetători
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie