Alegerile din SUA, văzute de o româncă expertă în ştiinţe politice: „Situaţia poate degenera oricând“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
JBătălia dintre \oe Biden şi Doanld Trump e departe de a fi luat sfârşit. FOTO: Getty Images

Andreea Maierean, profesor universitar de ştiinţe politice în SUA, consideră că alegerile îi dezbină pe americani, iar starea prelungită de instabilitate şi incertitudinile influenţează negativ ţara. Diferenţa va fi făcută în final de câteva mii de voturi, în condiţiile în care lumea a a ieşit masiv la vot.

Andreea Maierean, profesor universitar de ştiinţe politice la Wilkes University, în Pennsylvania, analizează situaţia de peste Ocean şi vorbeşte despre campanie, alegeri şi rezultate. Maierean a făcut referire şi la modul în care socitetatea americană a fost divizată de aceste alegeri şi şi-a exprimat temerea privind o eventuală degenerare a situaţiei, pe fondul tensiunilor existente. 

Dincolo de rezultatul final, Andreea Maierean crede că România nu va fi influenţată prea mult şi nici relaţiile româno-americane. În ce priveşte eliminarea vizelor, experta atrage atenţia că numele viitorului preşedinte nu are nicio legătură cu acest proces şi că procedura va rămâne aceeaşi, iar decizia rămâne în mâinile Congresului. 

Cum însă rata de respingere a dosarelor pentru vizele în Statele Unite rămâne una ridicată, din cauză că autorităţile de peste Ocean consideră că gradul de securitate din România este foarte scăzut, eliminare vizelor nu pare un eveniment prea apropiat.

„O stare prelungită de instabilitate şi intrarea Americii în recesiune vor aduce consecinţe negative pentru toate ţările Uniunii Europene. Statele Unite şi Uniunea Europeană au încă o solidă relaţie bilaterală bazată pe comerţ şi investiţii. Totalul investiţiilor americane în Europa este de trei ori mai mare decât cel în Asia. În plus, investiţiile europene în America sunt de opt ori mai mari decât ceea ce UE investeşte cumulat în India şi China.

În ceea ce priveşte rezultatul alegerilor, va fi interesant de urmărit subiectul care ne interesează cel mai mult: ridicarea vizelor. În luna noiembrie a anului trecut, Polonia a obţinut acest succes diplomatic, în timp ce România a rămas din nou sub linie. Până acum, nu au fost înregistrate progrese reale în acest demers nici în administraţiile republicane, nici în cele democrate”, spune Andreea Maierean.

Situaţia poate degenera oricând

Există în schimb riscul ca tensiunile din rândul americanilor să degenereze. Nu este exclusă în totalitate nici măcar izbucnirea unui război civil, pe fondul acestor tensiuni şi pe fondul provocărilor şi acuzaţiilor reciproce.

„Nu poate anticipa nimeni cu precizie dacă după anunţarea rezultatelor finale, tensiunile vor escalada. Rămâne speranţa că ambele tabere vor îndemna la calm şi la protejarea procesului democratic. Personal, păstrez o notă de îngrijorare pentru că în statul în care locuiesc, New Jersey, suporterii presedintelui au reuşit să blocheze o autostradă cu câteva zile înainte de alegeri. A fost o acţiune fără precedent, care poate anunţa o mobilizare similară în zilele ce urmează”, mai spune ea.

Andreea Maierean Sursa Facebook A.M.

Dincolo de tensiuni şi de evenimentele negative, alegerile americane din 2020 vin cu o serie de recorduri şi vor intra în istorie. 

„Alegerile de anul acesta se remarcă printr-o prezenţă foarte ridicată la vot, ceea ce confirmă miza importantă pusă în joc. Prezenţa la vot mare nu a însemnat însă o victorie categorică a uneia dintre părţi. Rezultatele indică o societate mai divizată ca niciodată, iar în unele state diferenţa o vor face doar câteva mii de voturi. Ce ştim până acum este că Joe Biden a câştigat detaşat votul popular, adunând până în acest moment peste 73 de milioane de voturi. El preia astfel recordul pentru cel mai mare număr de voturi primite de un candidat la preşedenţie din istoria ţării. De cealalta parte, Donald Trump a acumulat cu 6,5 milioane de voturi mai mult ca în 2016, performanţă pe care foarte mulţi nu o credeau posibilă”, a mai afirmat Maierean.

Românca nu are niciun fel de dubiu în privinţa corectitudinii procesului electoral. Acuzaţiile reciproce de fraudare a alegerilor nu au nicio acoperire, chiar dacă Donald Trump a făcut acuzaţii grele.

„Este important de subliniat că procesul electoral rămâne credibil şi legitim. Statele Unite sunt cea mai avansată democraţie a lumii. Ştiu că se vehiculeaza multe teorii ale conspiraţiei, dar ele nu sunt susţinute de dovezi. Se numără încet pentru că cei responsabili de proces acordă atenţie tuturor detaliillor şi nu vor să facă greşeli. De asemenea, se ştia de multă vreme că în state ca Pensylvania numărătoarea voturilor prin corespondenţă va începe târziu şi va dura zile întregi. Se ştia şi că cei ce au ales această metodă de vot provin în mare măsură din marile centre urbane şi votează cu Partidul Democrat”, a adăugat Andreea Maierean.

Vă mai recomandăm

 

LIVEBLOG Alegeri SUA 2020. VIDEO Trump acuză fraude: „Încearcă să ne fure alegerile!“ Biden a preluat conducerea într-un stat cheie

 

Alegeri SUA 2020. Trump mută bătălia pentru Casa Albă în instanţă: Echipa sa de campanie urmează să lanseze proceduri judiciare în Nevada

 

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Serialul spectaculos de pe Netflix care domină topul în luna decembrie. Are actrițe de top, o poveste inedită și te ține lipit de televizor
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO