Interviu Începe concursul pentru ocuparea posturilor vacante de director în şcoli

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Profesorii care s-au înscris la concursul de directori susţin un interviu pentru posturile rămase vacante, luni, 21 august. În judeţul Călăraşi, după concursul naţional de ocupare a posturilor de conducere în învăţământ, sunt disponibile 23 de posturi, din care 11 pentru directori şi 12 pentru adjuncţi.


Profesorii care s-au înscris la concursul de directori susţin un interviu pentru posturile rămase vacante, luni, 21 august. În judeţul Călăraşi, după concursul naţional de ocupare a posturilor de conducere în învăţământ, sunt disponibile 23 de posturi, din care 11 pentru directori şi 12 pentru adjuncţi. Luni, 21 august, profesori care s-au înscris pentru a doua etapă a concursului de directori vor susţine un interviu pentru posturile rămase vacante, în faţa unei comisii formată din reprezentanţi ai inspectoratului şcolar de care aparţin, fiind disponibile, la nivel naţional, peste 1.500 de locuri rămase libere.

Conform unei note trimisă de Ministerul Educaţiei către inspectoratele şcolare judeţene, în zilele de 21 şi 22 august, cadrele didactice interesate vor susţine un interviu în faţa unei comisii constituite din trei membri ai consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar în cadrul căruia vor prezenta planul operaţional pentru anul şcolar 2017 - 2018 al unităţii de învăţământ pentru care şi-au exprimat opţiunea.

Totodată, le vor fi testate, prin trei întrebări, cunoştinţele privind legislaţia şcolară raportată strict la specificul şi la nivelul unităţii de învăţământ pentru care au optat. Durata interviului este de maximum 20 de minute. Punctajul maxim este 30, iar pentru promovare sunt necesare 21 de puncte.
 

Vă recomandăm şi:

Inspectoratul Şcolar a publicat rezultatele concursului pentru directori. 11 candidaţi au picat proba scrisă

Concursul directorilor de şcoli. Mentalitate de candidat: „Nu sunt alegeri în decembrie? Nu se schimbă Guvernul? Şi ministrul Educaţiei?“

Inspectoratul Şcolar Bucureşti a publicat rezultatele concursului pentru directori. 97 de candidaţi au picat proba scrisă

Mai multe pentru tine:
Românca Anca Faur, soția celui de-al doilea om care a pășit pe Lună, a murit. Aldrin: „Iubirea vieții mele”
Un sondaj ținut la secret de Kremlin arată ce cred rușii despre război. „Populația este obosită, sărăcită și nu vede o ieșire”
Călin Geambașu s-a împăcat, la o plăcintă, cu tatăl lui, dar se văd la tribunal: „Nu suntem dușmani, îl ajut să...” Care e, de fapt, mărul discordiei?
Avertismentul psihologului Radu Leca, după ce Alex Ciucu și-a acuzat foștii socri de eșecul căsniciei cu Alina Sorescu: „Cine doarme între doi părinți se trezește fără partener”
Alex Velea, roast devastator pentru Selly la „La bine și la roast”. Glumele care au aprins platoul și mesajul cu subînțeles despre un punct sensibil
Surprize printre prioritățile noului guvern al Republicii Moldova. Expert: „România este absentă ca trimitere directă”
Recensământul populației din anul 1930: situația demografică a României Mari
Prințesei de Wales i s-a făcut rău din nou! Kate Middleton abia se mai ține pe picioare după ultimul scandal
Păreri pro și contra despre Catedrala Mântuirii Neamului. Mihai Găinușă: „Bolnavii care nu plătesc CASS vor merge la Catedrală, nu la camera de gardă”. Ce spune Dan Negru?
Își împarte patul cu o pisică și n-a mai avut relații intime de trei ani! Despre ce vedetă e vorba?
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală