VIDEO Tăierile masive de arbori din pădurea Crâng, în atenţia Prefecturii. Iată rezultatul controlului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Autorităţile locale sunt acuzate că defrişează ilegal pădurea Crâng, din Buzău, mai multe fotografii care surprind intervenţiile pădurarilor fiind postate pe reţelele de socializare. Direcţia Silvică a explicat că o ciupercă Ophiostoma novo-ulmi ar fi motivul care a dus exploatarea de urgenţă a ulmilor uscaţi. Prefectura a ordonat controale în zonele unde s-au făcut tăierile de copaci şi verificarea actelor deţinute în acest sens.

Săptămâna trecută, o comisie constituită la nivelul Prefecturii Buzău a demarat controalele în Crâng, în urma unor reclamaţii care vizau tăieri masive şi suspecte în parcul Crâng. 

În procesul-verbal întocmit după controlul efectuat se arată că tăierile au fost efectuate în baza unei autorizaţii emise de Ocolul Silvic.

Totodată s-a dorit identificarea unităţilor de amenajare şi de producţie, câţi arbori au fost trecuţi pe autorizaţia de exploatare, volumul de masă lemnoasă şi unde a fost depozitat acesta.

Controlul a fost efectuat de o comisie mixtă constituită prin ordin al prefectului şi formată din reprezentanţi ai Gărzii de Mediu, IPJ Buzău, Gărzii Forestiere şi Instituţiei Prefectului - Judeţul Buzău.

Verificările s-au desfăşurat în prezenţa şefilor Direcţiei Silvice Buzău, Ocolului Silvic Buzău, a inginerului Dănuţ Chira, reprezentant al Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură ”Marin Drăcea”, dar şi a doi dintre semnatarii sesizării.

Conform procesului verbal întocmit în urma controlului, în pădurea Crâng au fost tăiaţi ulmi uscaţi afectaţi de ciuperca Ophiostoma Novo-Ulmi, dar şi 29 de arbori din speciile arţar, jugastru, frasin, corcoduş şi stejar - de asemenea uscaţi din alte cauze.

Direcţia Silvică a explicat că tăierile sunt cu scop sanitar. O ciupercă Ophiostoma novo-ulmi ar fi motivul care a dus exploatarea de urgenţă a ulmilor uscaţi. Măsura a fost luată pentru a reduce atât pagubele, cât şi presiunea infecţioasă. 

Mai multe pentru tine:
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Războiul care nu se mai termină. Putin se închide în propria fortăreață, iar Ucraina schimbă regulile jocului
Toamnă neobișnuit de caldă: meteorologii anunță temperaturi peste normal până la sfârșitul lunii noiembrie
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră