La Săgeata, scandalul între consilieri ţine comuna fără buget

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Localitatea este singura din judeţ care nu are încă un buget pe 2011, deşi au trecut mai bine de trei luni de la debutul acestui an. Consiliul Local este împărţit în două tabere care încearcă să-şi impună propriul proiect de buget. Unii vor salarii pentru însoţitorii persoanelor cu handicap, iar alţii, bani pentru biserici.

Certurile dintre primarul din Săgeata şi o parte a consilierilor locali lasă comuna fără buget pe 2011. De la începutul anului, au fost două tentative de stabilire a bugetului de venituri şi cheltuieli, însă ambele au fost zadarnice. Asta, pentru că varianta propusă de primarul Adina Bădescu (PD-L) a fost amendată mereu de consilierii social-democraţi, opoziţia având majoritate simplă în forul local, cu un consilier în plus.

„Eu am estimat un buget de venituri de 42 de miliarde de lei vechi iar ei au venit cu o variantă proprie, pe care o vor introduce în ordinea de zi a viitoarei şedinţe, în care veniturile sunt doar de 34 de miliarde de lei. Din păcate, probabil o să treacă acest proiect pentru că e nevoie doar de majoritate simplă şi în acest caz vom contesta în instanţă", ne-a declarat Adina Bădescu, primarul din Săgeata.

Neînţelegerile pe marginea bugetului au însă consecinţe asupra comunităţii. În timp ce varianta de buget a democrat-liberalei Adina Bădescu prevede sume pentru plata în continuare a salariilor însoţitorilor persoanelor cu handicap, celălalt proiect favorizează bisericile, lăsându-i pe cei 30 de însoţitori fără buget.

Asistenţi versus Biserică

„Dânşii vin cu un proiect modificat radical. Dacă va trece acest proiect, însoţitorii persoanelor cu handicap vor ajunge şomeri, cred că de la 1 mai. În schimb, biserica primeşte foarte mulţi bani, aproape zece la sută din bugetul de cheltuieli, mai precis 2,7 miliarde de lei", a spus Adina Bădescu.

De cealaltă parte, reprezentanţii opoziţiei o acuză pe Adina Bădescu că a propus un buget utopic. „Nu putem înţelege de unde va avea aceste venituri pentru că noi am luat ca reper execuţia bugetară pe ultimii trei ani şi altfel ne-au ieşit calculele. Dacă se încasează mai mult, facem rectificări. Doreşte să plătească din bugetul propriu salariile însoţitorilor, în timp ce ordonanţa 57 limitează la nişte plafoane aceste cheltuieli. Vor fi indemnizaţi numai bolnavii şi din câte ştiu sunt mai multe primării care au recurs la concedieri colective în privinţa asistenţilor persoanelor cu handicap", a declarat viceprimarul Sorin Tănase, de la PSD.

Acesta, în schimb, justifică generozitatea faţă de biserică spunând că sunt şase lăcaşe care au mare nevoie de consolidare. „Este singura comună care nu are buget, iar şase luni pot funcţiona pe vechiul buget. Sper să ajungă cât mai repede la un consens, pentru că ar avea de suferit", a conchis prefectul judeţului, Paul Beganu.

Mai multe pentru tine:
Black Friday la Flanco: Top oferte la soundbar-uri, sisteme audio și boxe portabile
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
„M-a lovit atât de puternic”! Celebra vedetă face dezvăluiri cutremurătoare la 53 de ani
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Tragedia care i-a marcat viața lui Horia Moculescu. A avut un fiu care a murit la 31 de ani. Mariana Moculescu, confesiuni dureroase: „Nu mai răspundea la telefon”
A murit Horia Moculescu! Mesajul cutremurător transmis de fiica celebrului compozitor: „Mă sufocă și mă strânge lumea, tată! Nu pot să respir. Nu știu să trăiesc.”