Iarna neobişnuit de caldă pune în pericol culturile agricole însămânţate în toamnă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Plantele s-au dezvoltat insuficient şi sunt extrem de vulnerabile la o răcire bruscă a vremii.

Avertisment din partea agricultorilor! Iarna neobişnuit de caldă şi secetoasă pune în pericol culturile de cereale însămâmânţate în toamnă. Semne rele au apărut deja. Grâul are tulpini de numai cinci centimetri  iar de Bobotează, spun agricultorii, trebuia să fie de două ori mai înalt. Culturile sunt prea firave iar un eventual îngheţ le-ar putea distruge în proporţie de 50 la sută.

Ştefan Tudorie este proprietar de terenuri agricole în comuna Mărăcineni, judeţul Buzău. În toamnă a semănat grâu pe jumătate din terenuri însă crede că va avea o recoltă slabă, la vară, din cauza vremii. Plantele s-au dezvoltat insuficient şi sunt extrem de vulnerabile la o răcire bruscă a vremii.

”Riscul este de înjumătăţire a recoltei mai ales dacă este ger în următoarele zile. După cum se vede, planta este formată în bine, cu rădăcină, însă nu are înălţimea pe care trebuia să o aibă ca în alţi ani, din cauza lipsei de precipitaţii. Acum, la început de ianuarie, trebuia să fie mare şi, cum spunem noi, abia trebuia să se vadă cioara”, declară Ştefan Tudorie.

Proprietarii de terenuri cultivate în toamnă spun că vor avea pierderi şi de 50 la sută, dacă iarna îşi va intra brusc în drepturi.

”Dacă vin îngheţurile care se anunţă, degeră toate culturile însămânţate astă-toamnă şi nu o să mai fie un al la fel de bogat ca cel de anul trecut”, spune Constantin Dumitru, primar în Mărăcineni.

”Practic avem deficit de apă în sol. Avem de-a face cu stresul termo-hidric la nivelul plantelor. Ar fi periculos dacă ar ploua pentru că ar crea fenomenul de pojghiţă şi ar duce la asfixierea plantelor în sol. Bine ar fi să avem mai întâi ploi apoi căderi line de zăpadă, ca să se formeze acea plapumă peste plante ca acestea să poată să vegeteze peste iarnă”, declară Costel Vânătoru, cercetător în horticultură.  

Culturile de cereale însămânţate în toamnă sunt vulnerabile nu numai din cauza secetei, ci şi a rozătoarelor care pot ajunge mai uşor la plantele neprotejate de stratul de zăpadă.

    

Citeşte şi:

Anul 2014 vine cu un minirecensământ agricol în judeţul Buzău

Taxele şi impozitele locale pot fi plătite la ghişeele Primăriei Buzău

Mai multe pentru tine:
Prințese înglodate în datorii. Cum au risipit aceste figuri regale banii Palatului, iar unele au ajuns la sapă de lemn
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Horoscop septembrie 2025. Fecioarele au noroc pe toate planurile, iar Vărsătorii schimbă locul de muncă și încep o nouă relație de dragoste
Desert de sezon, pe gustul tuturor: minitarte cu mere şi aluat fărâmicios
Fenomenul jineteras: Sexul în Cuba lui Fidel Castro
România, fără reprezentant în Serviciul Extern al UE. Victor Ponta: „Noi nu avem ministru de Externe... Doamna Țoiu e ceva funcționar la MAE al Ucrainei”
Theo Rose a dat din casă! Ce face Anghel Damian când rămâne singur cu băiețelul lor, Sasha Ioan? Câți copii își mai doresc cei doi?! „Parcă tot un băiețel…”
Mara Bănică a slăbit 20 de kilograme după Asia Express. Ce dietă a urmat: „Nu mai eram ce trebuie” Vedeta, confesiuni din emisiune: „Oamenii nu s-au așteptat”
Prințesa neglijată din Dubai s-a logodit cu un rapper celebru, după ce i-a cerut soțului divorțul pe Instagram
Ce spune cu adevărat ziua ta de naștere despre tine, potrivit științei
Mihaela Rădulescu, prima vizită în România după moartea lui Felix. Alături de cine a fost surprinsă și ce detaliu a atras atenția tuturor