Exerciţiu de protecţie civilă, în zona complexului comercial Aurora Mall
0Buzoienii care au tranzitat zona de nord a municipiului au picat în mijlocul unui exerciţiu al pompierilor, menit să testeze capacitatea de reacţie a forţelor de intervenţie, în cazul producerii unor situaţii de urgenţă. Conform scenariului, un incendiu a cuprins subsolul şi parterul centrului comercial. Nu mai puţin de 15 persoane au fost rănite, însă cele şapte ambulanţe sosite la faţa locului au reuşit să le acorde primul ajutor.
Un exerciţiu de simulare a unui incendiu a pus pe jar cumpărătorii aflaţi la orele dimineţii în centrul comercial Aurora, dar şi pe participanţii la trafic şi locatarii din vecinătatea complexului comercial. Pompierii au intervenit cu patru autospeciale pentru lichidarea unui incendiu închipuit, pornit de la subsolul clădirii.
Şapte ambulanţe au sosit să acorde primul ajutor celor 15 victime surprinse de flăcările imaginare iar echipaje de jandarmi şi poliţie au restricţionat accesul în zona de acţiune a salvatorilor de la ISU şi Ambulanţă.
Un cort de prim ajutor cu personal medical a fost instalat în doar câteva minute pe trotuarul din faţa centrului comercial şi după acordarea primului ajutor victimele au fost transportate cu ambulanţele la spital.
Totul a durat aproximativ o jumătate de oră, timp suficient pentru ca responsabilii de la ISU Buzău să concluzioneze că toate forţele implicate în acţiune şi-au făcut treaba foarte bine.