Cluburile din Buzău, controlate şi amendate de inspectorii ISU

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Buzău, alături de poliţişti şi jandarmi, au descins zilele trecute în cluburi, pub-uri, restaurante şi discoteci, în cadrul unei ample acţiuni ce se desfăşoară la nivel naţional, determinată de tragedia petrecută recent în clubul Colectiv din Capitală.

În urma verificărilor, au fost constatate 106 deficienţe, dintre care 25 au fost remediate în timpul controalelor. ”Au fost realizate 50 de verificări în cluburi, discoteci şi restaurante în urma cărora inspectorii de prevenire din cadrul ISU Buzău au aplicat 72 de amenzi în cuantum de 174.500 lei , constatându-se 106 deficienţe, dintre care 25 au fost înlăturate în timpul controalelor”, a declarat George Creţu de la Biroul de presă al ISU Buzău.

Potrivit sursei citate, inspectorii de prevenire nu au constatat nereguli care să impună închiderea obiectivelor economice. ”Multe dintre deficienţe au fost rezolvate de patronii cluburilor şi discotecilor după tragedia din clubul Colectiv, dar controalele vor continua şi în cursul acestei săptămâni', a mai precizat George Creţu.

Nu doar cluburile şi discotecile au primit vizita inspectorilor. Verificări au fost demarate şi în instituţiile publice din subordinea Consiliului Judeţean Buzău. Cele mai noi clădiri, precum Teatrul George Ciprian, Muzeul Judeţean, Centrul de Cultură sau Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului, au toate autorizaţiile puse la punct.

Controalele echipelor mixte ISU-Poliţie-Jandarmerie urmăresc să elimine riscurile majore din cluburi, discoteci şi alte localuri, pentru a fi evitate tragediile precum ce din clubul bucureştean Colectiv. Verificările vor continua şi pe parcursul săptămânilor viitoare.

Mai multe pentru tine:
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”