STB angajează şoferi în plină grevă. Care sunt condiţiile care trebuie îndeplinite de doritori şi ce spune directorul companiei

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Shutterstock

STB a publicat pe site-ul propriu, www.stbsa.ro, un anunt de angajare pentru şoferi de autobuze. Decizia de a angaja noi şoferi, anunţată de directorul companiei, Adrian Criţ, vine în contextul în care sindicaliştii STB sunt în grevă de cinci zile, iar protestul a fost declarat ilegal de către Tribunalul Bucureşti.

„Aplicăm cu fermitate tot ce e în codul muncii pentru cei care nu şi-au dus-o la îndeplinire.Pe site-ul STB azi a fost publicat anunţul de angajare pentru şoferi de autobuze. De cinci zile se încalcă legea, salariaţii care vor să meargă pe traseu sunt ameninţaţi, există imagini, înregistrări, organele de cercetare penală îşi vor face datoria”, a spus Criţ.

Potrivit anunţului publicat pe site-ul companiei, condiţiile pe care trebuie să le respecte doritorii sunt următoarele:

  • studiii medii: minim 10 clase
  • permis de conducere categoria D
  • Experienţă în domeniul transportului de persoane dovedită cu documente: minimum 3 ani.

Acte necesare pentru selectarea în meseria de conducător autobuz:

  • Cerere angajare conform anexă;
  • Act de identitate original şi copie;
  • Permis de conducere categoria D;
  • Certificat de pregătire profesională a conducătorului auto;
  • CV europass;
  • document care atestă terminarea a cel puţin 10 clase
  • document care dovedeşte experienţa de cel puţin 3 ani

CV-urile însoţite de documentele prezentate se depun prin poşta electronică la adresa de email: hr@stbsa.ro sau, la sediul Societăţii de Transport STB SA din Bd.Dinicu Golescu nr. 1, sector 1, Bucureşti.

Doritorii trebuie să completeze o cerere de angajare, care poate fi găsită pe site-ul STB.

Luni dimineaţă, în a cincea zi de grevă, Adrian Criţ a rugat din nou protestatarii să iasă pe teren şi să respecte legea şi cetăţenii Capitalei. 

„O să discut cu şefii de autobaze şi de depouri. Caracatiţa din această instituţie trebuie să fie stârpită. Împreună putem oferi condiţii mai bune de transport călătorilor.” 

Totodată, el a precizat că „va exista dosar deschis şi pentru zădărnicirea combaterii bolilor, cu acele mitinguri. Cum ne protejăm la nuntă, botez, aşa trebuie să respectăm legea cu toţii peste tot".

Mai multe pentru tine:
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Alegerile parlamentare din Argentina, câștigate de partidul preşedintelui Javier Milei. Rezultatele scrutinului legislativ de la jumătatea mandatului contrazic sondajele
Un stâlp sculptat cu un chip uman, vechi de 11.000 de ani, descoperit de arheologi
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Sinner nu se mai ascunde: și-a scos în lume iubita și a prezentat-o părinților. Fata a dat târcoale familiei Schumacher
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”