SERIAL Metroul împlineşte 33 de ani. Episodul 6: „Eu am fost şi pe jos, şi cu maşina şi se poate!”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Istoria metroului, în imagini. FOTO Comunismul în România

Amestecul permanent al cuplului Elena şi Nicolae Ceauşescu în planurile inginerilor era constant. După fiecare vizită de lucru sau şedinţă la „săliţă" proiectele erau date peste cap. Atunci când era o decizie de luat, ori se amesteca „cotoroanţa", ori altă dată venea tovarăşul cu idei.

Aşa s-a întâmplat şi în cazul tronsonului 3 de metrou, după cum povesteşte inginerul Octavian Udrişte (77 de ani), fost director al Metrorex în perioada de început a metroului bucureştean. „Linia 3, aşa-zisa linie 3, adică Gara de Nord - Dristor, trebuia să fie Gara de Nord - Titulescu - Ştefan cel Mare - Pantelimon. Cu două staţii suprapuse la nivelul Gării de Nord. Una venea de la Republica - Crângaşi - Basarab - Gara de Nord şi cealaltă pleca. Deci Gara de Nord era capăt de linie, pentru două magistrale. Află Ceauşescu de acest proiect şi zice:

- Nu! Cum să faceţi două staţii?! Faceţi numai o staţie şi trenul circulă în continuare şi o luaţi pe Mihai Bravu că eu am fost şi pe jos şi cu maşina şi se poate!
Scurt. Toată lumea a bătut din călcâie:
- Să trăiţi, am înţeles!

Şi s-a putut!", spune fostul director, acum pensionar.

Staţia de sub staţia Gara de Nord

Aşa se face că la Gara de Nord există o staţie înfundată acum cu pământ, dar zidită, sub actuala construcţie. „Şi tot la Gara de Nord, tovarăşul n-a vrut să demoleze Hotelul Bratu, nu ştiu amintiri avea el acolo de când a venit el prima dată prin Bucureşti, prin anii '30, că n-a vrut să-l demoleze. Şi avem nişte curbe aspre, că noi n-am avut tehnologia să construim metroul sub clădiri. Metroul nostru are adâncime medie de 15 metri. Şi, de regulă, circulă pe sub străzi sau sub spaţii verzi. Avem o curbă aspră acolo şi scârţâie şi uzăm roţi şi şine. La fel la intrare în Piaţa Victoriei. Asta e când se amestecă un oarecare cu ideile lui. Un oarecare pentru că nu avea nicio treabă el cu traseele liniilor, cu ingineria, cu tehnologia", continuă Udrişte.


Ca-n Păcală: Depoul Pantelimon a rămas izolat

Între timp, până să dea tovarăşul ordin să se urmeze traseul bulevardului Mihai Bravu, începuseră, în regim derogatoriu, lucrările la Depoul Pantelimon şi s-a lucrat în devans, în ideea în care linia urma să ajungă acolo. Schimbându-se planul, că „am fost eu şi cu maşina, şi pe jos şi se poate", constructorii s-au oprit la Dristor 2, iar Depoul Pantelimon a rămas izolat. Şi atunci s-a găsit o soluţie: s-a făcut legătura de la Republica la Antilopa (Pantelimon) şi apoi legătura la depou ca să poată fi utilizat.

„Iniţial, Ceauşescu a vrut să oprească extinderea metroului. Dar au reuşit să-l convingă că trebuie făcut. Ce n-au reuşit să-l convingă: să facă metrou în Drumul Taberei. Avea un fix cu Drumul Taberei, se spune, că acest cartier n-a fost ctitoria lui, a fost pe timpul lui Gheorghiu-Dej şi avea el ceva cu Gheorghiu-Dej".

Mâine, adevarul.ro vă va arăta ce se întâmplă noaptea sub Bucureşti, după ce se închid uşile ultimului metrou.

Mai multe pentru tine:
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cele 3 zodii care vor avea un înger păzitor alături de ele, începând de pe 25 februarie. Norocul le va surâde, în sfârșit, și acestor nativi
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
De ce tot mai mulți români aleg să monteze chiuveta sub fereastră în bucătărie. Care sunt, de fapt, avantajele