Pieton lovit de tramvai în zona Obor, după ce ar fi traversat neregulamentar. Circulația liniilor 1 și 10, blocată temporar

0
Publicat:

Un pieton a fost accidentat de un tramvai în timp ce traversa printr-un loc nepermis, în Capitală. Circulația tramvaielor în zona Obor este temporar blocată marți după-amiază. Incidentul s-a petrecut pe Șoseaua Mihai Bravu, la ieșirea din Pasajul Obor, pe sensul de mers către Piața Iancului.

Circulația este temporar îngreunată. FOTO: Infotrafic București și Ilfov Facebook / b365.ro

„STB SA informează că, în data de 20 mai 2025, în jurul orei 14:25, pe Șoseaua Mihai Bravu, la ieșirea din Pasajul Obor, pe sensul de mers către Piața Iancului, a avut loc un incident rutier în care a fost implicat un tramvai al liniei 10”, a transmis STB într-un comunicat oficial, citat de Agerpres.

Potrivit informațiilor transmise de Societatea de Transport București (STB), pietonul a traversat printr-un loc nepermis și a fost surprins de vehiculul aflat în circulație.

„Un echipaj SMURD este prezent la fața locului pentru acordarea primului ajutor. Circulația tramvaielor este temporar blocată, fiind afectate liniile 1 și 10”, s-a menționat în comunicat.

Autoritățile fac cercetări pentru a stabili cu exactitate circumstanțele producerii accidentului iar traficul în zonă este îngreunat. Se recomandă evitarea zonei și folosirea rutelor alternative.