O vilă din centrul Bucureştiului a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii au intervenit cu cinci autospeciale

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un imobil din strada Tache Ionescu, situată în centrul Bucureştiului, a luat foc astăzi, în jurul prânzului. Pompierii au fost alertaţi în jurul orei 14.30 prin serviciul 112. Aceştia au intervenit cu cinci autospeciale cu apă şi spumă, pentru a lichida focul.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bucureşti, Daniel Vasile, incendiul a izbucnit la nivelul acoperişului unei case cu două etaje şi mansardă, suprafaţa afectată fiind de aproximativ de 200 de metri pătraţi. În acest moment, focul este controlat de pompieri şi nu există riscul de propagare. Potrivit acestuia, locatarii imobilului s-au autoevacuat înainte de sosirea pompierilor.

Casa, fiind una veche, are la parter o farmacie, iar lângă aceasta se află un restaurant (Trattoria Il Calcio), ambele locaţii fiind evacuate de poliţie. Imobilul se află la intersecţia străzilor Tache Ionescu şi Mendeleev, lângă Piaţa Amzei.

Potrivit locuitorilor zonei, imobilul afectat de incendiu e locuit de persoane care nu l-ar deţine.

Joi, în jurul orei 14.00, din acoperişul casei a început să iasă fum, locuitorii spunând că anterior chiriaşi ar fi turnat smoală în încercarea de a-l izola de intemperii. Smoala prea încinsă ar putea fi cauza izbucnirii incendiului.

La ora transmiterii acestei ştiri, pompierii continuau să acţioneze cu apă, din acoperiş încă mai ieşind fum.

Urmăreşte-ne şi pe FACEBOOK ca să fii la curent cu tot ce mişcă în Bucureşti