Improvizaţiile la instalaţiile de curent şi de gaz pot fi fatale

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mare parte dintre incendii sunt cauzate de improvizaţii la instalaţiile electrice sau de gaz. Foto arhivă Adevărul

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă şi E.ON România au demarat o campanie de conştientizare a populaţiei în legătură cu pericolul pe care îl reprezintă lucrările neconforme la reţeua electrică sau la cea de gaz.

Campania „Renunţă. Improvizaţiile sunt catastrofale!” se desfăşoară la nivel naţional, pentru a doua oară în acest an. „Numai în primele zece luni ale acestui an, 581 de persoane au devenit victime ale incendiilor generate în principal de improvizaţii, conform statisticilor I.G.S.U. Cauza principală a acestor evenimente tragice a fost utilizarea unor surse de încălzire alimentate cu gaze naturale, racordate la coşuri de fum necurăţate sau înfundate, improvizate, construite necorespunzător sau chiar folosirea unor aparate de încălzire improprii, deteriorate sau neracordate la coşuri“, se arată într-un comunicat emis de IGSU.

Pentru a preîntâmpina tragediile, utilizatorii de curent şi gaz nu trebuie să ignore aceste avertismente şi trebuie să renunţe la improvizaţiile care le ameninţă viaţa. 581 de persoane au murit numai în acest an din cauza incendiilor produse de lucrări efectuate necorespunzător.

La Braşov, pompierii vor demara în această perioadă mai multe acţiuni acţiuni de informare şi conştientizare.