Campionatele Mondiale de juniori la Biatlon, în premieră în România. Competiţia se desfăşoară la Cheile Grădiştei

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Competiţia se desfăşoară într-un decor superb la Cheile Grădiştei. FOTOSimona Suciu.

Competiţia este una de amploare, care va aduse promovare zonei. Participă 700 de sportivi şi delegaţi din 41 de ţări, iar concursurile vor fi transmite de Eurosport şi TVR.Intrarea publicului este liberă.

Campionatul Mondial la Biatlon la Juniori şi Tineret se organizează în premieră în România pe baza de la Cheile Grădiştei. Baza este una privată fiind declarată cea mai bună din Europa de Est. La competiţie participă 700 de sportivi şi delegaţi din 41 de ţări.

Concursul va fi transmis atât de TVR, cât şi de Eurosport, fapt care înseamnă o promovare extraordinară pentru Braşov. Pe lângă elitele biatlonului din Norvegia, Germania, Franţa sau Italia vin şi spotivi din Brazilia, SUA şi Canada. Competiţia se desfăşoară în perioada 26 ianuarie-2 februarie. Festivitatea de deschidere a evenimentului va avea loc marţi 26 ianuarie de la ora 20.00. Competiţiile feminime vor fi zilnic de la ora 10.00, iar cele masculine sunt programate la 13.30. Delegaţia României speră să obţină clasări în top zece atât la fete cât şi la băieţi. Intrarea publicului este liberă.

Vin ţările importante din biatlonul mondial cum ar fi Norvegia, Franţa, Germania sau Italia. Vin şi ţări la care nu ne aşteptam, ca Brazilia, SUA sau Canada. La Cheile Grădiştei am creat o infrastuctură din punct de vedere al pârtiei şi clădirilor, încât putem organiza orice fel de competiţie, a declarat administratorul bazei sportive Ovidiu Gârbacea.

Mai multe pentru tine:
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said