UPDATE: Subofiţerul de penitenciar care s-a bătut cu poliţiştii intrase în concediu pentru creşterea copilului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Adrian Dănăilă, 32 de ani, subofiţer la Penitenciarul pentru Tineri şi Minori din localitatea brăileană Tichileşti, care vineri noaptea a bătut cinci persoane, a intrat cu forţa într-un magazin şi i-a luat la pumni până şi pe poliţişti, nu a fost suspendat din funcţie fiindcă figurează în concediu pentru creşterea copilului.

"Agentul greu de încătuşat" care le-a dat de furcă echipajelor de Poliţie, după ce a dat buzna într-un magazin din Tichileşti şi, băut fiind, a luat pe toată lumea la bătaie, are nişte afaceri în localitate, afaceri legate de pământ. Mai mult decât atât, el este în concediu. Şi nu orice fel de concediu, ci pentru a-şi creşte băieţelul în vârstă de un an şi jumătate care, se pare că nu o dată, ar fi asistat la accesele de furie ale tatălui său.

Exclusiv: Parchetul a făcut recurs în cazul arestării gardianului care s-a bătut cu poliţiştii

Gardianul de peste o sută de kilograme

Dacă directoarea Penitenciarului Tichileşti, Geanina Crăciun, n-a putut să formuleze un punct de vedere, dat fiind faptul că este în concediu de odihnă, Ionel Dincă, purtătorul de cuvânt al închisorii, ne-a povestit câte ceva despre "gardianul de peste o sută de kilograme".

"Este un om la locul lui,  nu a deranjat niciodată pe nimeni, n-a fost reclamat niciodată că ar fi agresat deţinuţii. E subofiţer vechi în sistem, munceşte de la 21 de ani, a lucrat la pază şi supraveghere şi, da, trăgea de fiare. Deşi este în concediu din noiembrie anul trecut fiindcă, ştiţi cum se face, soţia sa nu lucrează şi, ca să ia banii, a luat el concediu- venea la noi la sală, să facă forţă. E un tip masiv, într-adevăr", ne-a relatat Ionel Dincă, purtătorul de cuvânt al Penitenciarului pentru Minori şi Tineri Tichileşti.

Reamintim că Dănăilă - folosindu-se de forţa sa fizică - a reuşit să bage în sperieţi tot satul Tichileşti. A pus la pământ cinci oameni, iar când poliţiştii din localitate au încercat să intervină pentru a-l potoli, i-a trântit şi pe ei cu pumnii. S-a zbătut ca un leu în braţele celor care încercau să-l imobilizeze.

Exclusiv: Un gardian de la puşcăria din Tichileşti a fost arestat după ce a provocat un scandal monstru şi a bătut crunt un poliţist

A rupt o pereche de cătuşe şi a fost nevoie de alte două perechi pentru a-l face să stea nemişcat. Nici la postul de poliţie nu s-a potolit. Pe unul dintre agenţi l-a ameninţat că atunci când va ieşi din puşcărie îl va ucide, iar pe un altul l-a luat la pumni, i-a învineţit faţa de arată acum agentul ca şi cum ar fi fost călcat de tren.

A primit 20 de zile de arest preventiv pentru ultraj contra bunelor moravuri, violare de domiciliu, tulburarea gravă a ordinii şi liniştii publice. Celelalte persoane afectate urmează să depună plângere pentru lovire şi alte violenţe şi distrugere.

Vom reveni.

Mai multe pentru tine:
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Premiul Nobel pentru Pace 2025 a fost câștigat de Maria Corina Machado, lidera opoziției venezuelene
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Sute de monede antice din aur și argint, descoperite într-o locație secretă
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Val de ură după nunta lui Dorian Popa din Maldive. Artistul, făcut praf după ce a publicat acest video cu mireasa