Ţuica dăunează grav bunurilor personale. Un brăilean a rămas fără casă în plină iarnă după ce a lăsat cazanul de ţuică pe foc nesupravegheat
0Pompierii au intervenit cu trei autospeciale de stingere cu apă şi spumă la un incendiu izbucnit la un imobil din Brăila, la faţa locului deplasându-se şi o ambulanţă SMURD.
Un incendiu a izbucnit astăzi la o casă de pe strada Oltului din Brăila. La faţa locului au fost trimise trei autospeciale de stingere cu apă şi spumă, dar şi o ambulanţă SMURD.
După aproximativ o oră, pompierii au lichidat incendiul, reuşind să protejeze cele două imobile din vecinătate, astfel încât focul să nu se extindă şi la acestea. S-a stabilit şi cum a luat foc casa, care s-a făcut scrum în mare parte.
”Cauza probabilă a incendiului este un cazan de ţuică lăsat în funcţiune nesupravegheat”, a declarat colonelul Ştefan Stoian, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Brăila.