Dunărea ia cu asalt digurile Insulei Mari a Brăilei

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Victor Ivanov se uită zilnic la malul tot mai mic al Dunării

În câteva ore, fluviul creşte şi câte 30 de centimetri, iar navigaţia se desfăşoară cu difiultate. Deocamdată doar câteva porţiuni de dig sunt trecute în faza I de apărare, dar se preconizează că până pe 3 martie, când Dunărea va mai creşte cel puţin 1-1,2 metri, iar zona de atenţie va fi mult mai extinsă.

Marinarii privesc cu uimire către fluviul care a început să crească cu două luni mai devreme. Există temerea că anul acesta apa va fi mult mai mare decât în anul 2006.

Numai în noaptea de 24 spre 25 februarie, nivelul apei a crescut cu 31 de centimetri atingând valoarea de 443 centimetri (cotă peste nivelul Mării Negre, nivel de referinţă-zero).

„Deocamdată nu suntem în faza de pericol. S-a dispus trecerea la faza I de apărare pentru digul din Insula Mare a Brăilei în zona Filipoiu. Prognoza arată destul de îngrijorător însă pentru că până în data de 3 martie se apreciază că nivelul apei va mai creşte cel puţin cu încă un metru", ne-a declarat Adrian Turiac director la Sistemul de Gospodărire a Apelor.

Vom avea inundaţii

Victor Ivanov, proprietarul remorcherului „Taifun", spune că nici în 2006, când apa a acoperit faleza joasă din Brăila, Dunărea nu a crescut aşa devreme.

„Atunci, apa mare a venit la sfârşitul lui martie, iar nu în februarie ca acum. Era normală creşterea dacă era de câţiva centimetri pe zi. Dar acum plec de la navă seara şi în fiecare dimineaţă trebuie să mut pasarela pentru că trece apa peste ea în timpul nopţii", ne-a spus marinarul Ivanov.

„Sigur o să avem inundaţii din nou, şi cred că vor fi mai mari decât au fost în 2006. La cât a nins în toată Europa şi la ce bazin hidrografic are Dunărea ne putem aştepta la orice", ne-a spus şi Costel Iacob, marinarul de serviciu de pe nava de agrement „Lacu Sărat".

Topirea bruscă a zăpezilor şi deschiderea barajelor din amonte va duce însă la o creştere şi mai accentuată a cotelor Dunării. Debitul înregistrat în data de 25 februarie, de 8430 mc/sec, este unul care de regulă apărea doar la sfârşitul lunii aprilie.

Renaturarea ar fi o soluţie

Ecologişti de la ECO ALPEX au insistat pentru renaturarea Insulei Mari a Brăilei. În felul acesta nivelul apei nu ar mai pune probleme nu numai în judeţul nostru dar nici în amonte.

Programele europene demarate pe 16 februarie la Viena, Vukovar în Croaţia şi Brăila (Datourway) prevăd inclusiv renaturarea Bălţii.

Mai multe pentru tine:
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
AUDIO. Înregistrare șocantă cu Ion Duvac, membru în Colegiul Psihologilor. Îi cere pacientei să facă o poză cu vaginul: „Ia dă-ți tu voie să vedem ce-i cu păsărica ta”
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Prințul William răbufnește: ”Mi-am pierdut calmul”. N-a mai rezistat și a mărturisit la Premiile BAFTA
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete