Brăila: Taximetriştii susţin că autorităţile îşi bat joc de ei şi nu le asigură toalete ecologice

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Taximetriştii vor să fie trataţi după cât plătesc, foto Dorin Udrea

În lipsa toaletelor publice, oamenii apelează adesea la copaci. Taximetriştii sunt nemulţumiţi că plătesc pentru staţiile care le sunt arondate în exclusivitate, fără a primi în schimb niciun serviciu din partea edililor.

Câteva dintre staţiile de taxi din municipiu au fost dotate în octombrie, anul trecut, cu grupuri sanitare ecologice. Şoferii au salutat atunci iniţiativa autorităţilor. Minunea a ţinut mai puţin de o săptămână şi muncitorii au revenit pentru a ridica toaletele ecologice care au fost vandalizate.

„Din păcate, le-au ridicat. Noi nu am cerut să le ia. Am solicitat să avem doar noi cheie la ele. Ni s-a spus că nu poate să facă un număr aşa mare de chei", ne-a spus Stan Tănăsucă, unul dintre şoferii aflaţi în staţia de la Telefoane.

Alţii spun că s-au oferit chiar ei să facă curat în toaletele. „Am cerut chei ca să facem noi curat în ele şi să nu le mai folosească alţii. Am vrea să avem noi grijă de ele, numai că nu am găsit înţelegere", ne-a spus Dan Dănete, şofer taxi.

WC-uri la umbra pomului

Şoferii de taxi spun că nu înţeleg de ce plătesc o taxă de 600 de lei pe an din moment ce nu li se asigură măcar acces la toaleta publică.

„Pe timp de iarnă este mai greu, mai ai o nevoie, ca omul. Ce faci atunci? Te rogi de cei care au baruri sau restaurante prin jur să-ţi dea voie să le foloseşti closetul. Dar la un moment dat se satură şi ei şi nu ne mai primesc. Şi când ai o nevoie, o ai şi gata. Dacă este noapte şi nu sunt concetăţeni prin preajmă, ne folosim de câte un copac", ne-a declarat Petrică Georgescu, unul dintre şoferi aflaţi în staţia de la Piaţa Mare.

Municipalitatea spune că toaletele din staţiile de taxi sunt ridicate periodic pentru a fi curăţate, dar apoi sunt readuse.

„Numărul toaletelor ecologice din oraş este insuficient. Pe viitor avem în vedere să amplasăm mai multe astfel de grupuri sanitare, mai ales în zona spaţiilor de joacă pentru copii şi a parcurilor", a precizat viceprimarul Doiniţa Ciocan.

12 toalete publice

Cinci astfel de toalete ecologice, mobile, sunt amplasate în staţiile de taxi din tot oraşul. Alte şapte toalete permanente se regăsesc în Piaţa Traian, Grădina Mare, două pe Faleză şi două pe bulevardul Independenţei. Totodată, şi Parcul Monument va beneficia la reabilitare de noi grupuri sanitare moderne.

Mai multe pentru tine:
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”