Trei ani de închisoare cu executare pentru fostul preşedinte al CJ Botoşani Constantin Conţac

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Botoşani Constantin Conţac a fost condamnat definitiv, miercuri, pentru fapte de corupţie, la trei ani de închisoare cu executare de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. El se află în arestul IPJ Botoşani.

Potrivit IJP Botoşani, alături de Constantin Conţac, a fost arestat şi fiul său, Liviu Conţac, condamnat tot la trei ani de închisoare în acelaşi dosar.

Constantin Conţac a fost acuzat de către procurorii DNA de efectuarea unor operaţiuni financiare în situaţii de incompatibilitate, spălare de bani şi fals în declaraţii.

Potrivit acestora, Conţac ar fi desfăşurat, alături de fiul său, Liviu Conţac, fost director al Direcţiei Judeţene de Drumuri şi Poduri, afaceri pe bani publici constând în contracte de prestări servicii având ca obiect activităţi de întreţinere a drumurilor şi transport material.

Iniţial, dosarul s-a judecat la Tribunalul Botoşani, dar la cererea procurorilor DNA, procesul a fost strămutat la Tribunalul Braşov care, la începutul anului trecut, a dispus achitarea lui Constantin Conţac şi a fiului acestuia.

Procurorii DNA au făcut recurs, iar Curtea de Apel Braşov a dispus condamnarea lui Constantin Conţac la doi ani de închisoare cu suspendare, însă atât el, cât şi procurorii au făcut recurs, iar miercuri Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a pronunţat definitiv, condamnându-l pe Constantin Conţac la executarea a trei ani de închisoare, aceeaşi sentinţă fiind dată şi fiului acestuia, Liviu Conţac, scrie Mediafax.

În acelaşi dosar a fost condamnat şi Liviu Andrici, administratorul firmei Construct Com, la doi ani şi jumătate de închisoare cu suspendare.

Fostul preşedinte al CJ Botoşani şi-a depus, luni, candidatura pentru un mandat de senator în Colegiul nr. 3 Botoşani, ca independent.

Miercuri seară, poliţiştii botoşăneni au pus în executare mandatele de executare a pedepsei cu închisoare emise, în cursul zilei, de Tribunalul Braşov, pe numele lui Constantin şi Liviu Conţac, se arată într-un comunicat al IJP Botoşani.

Mai multe pentru tine:
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Neliniște la palat! Ce crede familia regală britanică despre apariția lui Meghan Markle la Săptămâna Modei de la Paris
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Vioara lui Albert Einstein, vândută la licitație pentru peste 860.000 de lire sterline
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Sfânta Parascheva 2025: prognoză meteo completă la Iași și în țară – ploi, încălzire scurtă și frig înainte de finalul pelerinajului