Bistriţa : De Ziua Armatei s-au depus primele coroane la Monumentul Eroilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Bistriţa : De Ziua Armatei s-au depus primele coroane la Monumentul Eroilor

Sute de bistriţeni au participat, astăzi, la ceremoniile dedicate sărbătorii „Ziua Armatei“, în Parcul Eroilor din oraş. Aceştia au putu admira parade militare şi au putu asculta muzică militară în acordurile fanfarei.

După intonarea imnului de stat şi maşul militarilor a urmat o ceremonie  religioasă şi apoi depunerea de coroane în memoria ostaşilor care s-au jerfit pentru ţară. Astfel, astăzi, cu ocazia Zilei Armatei, sau depsu primele coroane la Monumentul Eroilor din Piaţa Eroilor, el însuşi dezvelit ieri. Seria manifestărilor organizate cu acest prilej au continuat la sediul Centrului Militar din Bistriţa cu un simpozion cu tema „25 octombrie- Ziua Armatei române“.
Ziua armatei se serbează în fiecare an în data de 25 octombrie. Cu acest prilej se aduc omagii tuturor ostaşilor care au murit pe câmpul de luptă pentru a apăra ţara.

Mai multe pentru tine:
Secretul piftiei perfecte! Ce carne trebuie să folosești ca să iasă limpede și gustoasă
Zodii binecuvântate de Dumnezeu în următoarele 2 luni. De ce vor avea parte acești nativi
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Venită parcă din basme, e prințesa europeană care a cucerit Gala Premiilor Nobel. A strălucit în rochie de zână, cu o tiara deosebită
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile