Târg de Crăciun, promovat într-un mod inedit: brazi realizaţi din file de cărţi sau căni, pe străzile din Baia Mare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Brăduleţul este realizat din bucăţi de lemne

Organizatorii Târgului Darurilor de Crăciun Baia Mare au găsit un mod inedit de a promova evenimentul. Ei au amplasat în mai multe puncte din oraş brăduleţi realizaţi din cele mai neaşteptate materiale. Este prima dată când se foloseşte arta stradală pentru promovarea unui astfel de eveniment.

Organizatorii Târgului Darurilor de Crăciun din Baia Mare s-au gândit să promoveze evenimentul într-un mod aparte, specific mediului artistic din care provin creatorii de daruri. Ei au realizat brăduţi eco, din materiale reciclabile care au fost expuşi în zonele mai intens circulate din Baia Mare. Unul se află în zona magazinului Maramureşul, altul pe strada Gheorghe Şincai, lângă Primărie, de asemenea, la Biblioteca Judeţeană şi în foaierul Teatrului Municipal, iar unul în vitrina unui magazin dintr-o staţie de autobuz. „Este pentru prima dată când se foloseşte arta stradală pentru promovarea evenimentului. Brazii, înalţi de doi metri, sunt realizaţi din lemn, hârtie, sau ceramică. Cel de la magazinul Maramureşul este din crengi uscate culese din pădure, asambate în aşa fel încât să aibă forma unui brăduţ, iar fiecare creangă este pictată manual. Un altul, cel de la Primărie, este făcut din căni roşii, iar la bibliotecă este expus unul din file de cărţi”, arată organziatorii evenimentului.

Toţi cei care îi întâlnesc sunt invitaţi să îşi facă selfie şi să-l posteze pe pagina Târgului Darurilor de Crăciun, iar în ultima zi a evenimentului pot câştiga un premiu în valoare de 150 de lei. Darurile care se pot cumpăra de la târg sunt create de artişti, iar intenţia Asociaţiei NOD, organizatoarea evenimentului. este de a face o licitaţie pentru brăduţii amplasaţi în oraş. Se doreşte o strângere de fonduri pentru organizarea unui simpozion internaţional de ceramică la Baia Mare care să aibă loc anul viitor. Tot ca o noutate, va fi prezent şi un artist străin, din Anglia.

Târgul Darurilor de Crăciun este un eveniment creat pentru comunitatea băimăreană şi constituie o oportunitate pentru artiştii români şi chiar străini de a vinde şi interacţiona cu publicul, iar pentru vizitatori, de a le cunoaşte talentul şi de a găsi lucruri deosebite, unice.
Evenimentul ajuns la a VI-a ediţie este organizat de Asociaţia NOD şi se desfăşoară între 18 şi 22 decembrie 2017. Luni va fi deschis între orele 11.00 şi 19.00, iar de marţi până vineri, între orele 9.00 şi 19.00. Evenimentul se desfăşoară în Sala Artelor de la Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” din Baia Mare.

Mai puteţi citi:

Tânăra din Baia Mare care a primit o lecţie de istorie de la Regele Mihai

Mai multe pentru tine:
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Martorul care poate înclina balanța anchetei. Rolul neașteptat al fostei menajere în cazul morții Rodicăi Stănoiu
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Zodii binecuvântate de Dumnezeu în următoarele 2 luni. De ce vor avea parte acești nativi
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Venită parcă din basme, e prințesa europeană care a cucerit Gala Premiilor Nobel. A strălucit în rochie de zână, cu o tiara deosebită