Tabere la mare pentru copiii din sistemul de protecţie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Mai multe tabere vor fi organizate pentru copiii aflaţi în sistemul de protecţie al statului. Copiii asistaţi vor merge la mare, în diferite staţiuni din ţară, dar ş în Italia.

Copiii asistaţi din Maramureş vor petrece vacanţa la mare, în diferite staţiuni, sau în Italia, excursii ce sunt organizate prin Direcţia Judeţeană de Sport, sau prin anumite organizaţii care. „Vor avea loc tabere, excursii, vizite la diferite obiective istorice şi culturale şi alte activităţi care asigură copiilor aflaţi în sistemul de protecţie participarea şi implicarea la viaţa socială a comunităţii şi care contribuie la dezvoltarea lor fizică, cognitivă, socială şi emoţională”, arată Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Maramureş. Astfel, 20 de tineri vor petrece la Sângeorz Băi, în cadrul uui proiect pentru tineret „Pregătiţi petnru viaţă”, 40 vor merge în staţiunea 2 Mai, iar alţi 12 la Constanţa. De asemenea 16 copii vor peterce un sejur în Italia, în localitatea Menaggio.

Pe lângă programul de tabără, copiii şi tinerii din sistemul de protecţie din Maramureş vor avea parte de distracţie şi aventură în locurile de agrement şi ştrandurile din zonă, jocuri tematice şi vor fi implicaţi în diverse activităţi recreativ-educative. „Scopul principal al unor astfel de programe este să le îmbogăţească bagajul de cunoştinţe, să le dezvolte acestora personalitatea, gradul de responsabilitate faţă de mediul înconjurător, dar şi abilităţile de relaţionare şi socializare. Mulţumim Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Maramureş, dar şi organizaţiilor neguvernamentale care sunt în fiecare an alături de noi şi de copiii din sistemul de protecţie specială şi le dorim tuturor copiilor o vacanţă cât mai plăcută”, arată reprezentanţii DGASPC Maramureş.

Mai puteţi citi:

Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, prezent la lansarea Asociaţiei Întreprinzătorilor din Maramureş

Mai multe pentru tine:
Theo Rose, invitată de soacră la un restaurant cu stele Michelin din Paris. Combinația alimentară modestă care a impresionat-o: „Ca la mama lui”
Top 15 băuturi pentru Sărbători 2025–2026: vinuri medaliate cu aur, ediții rare de colecție și reduceri uriașe de până la 8.500 lei
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Angela Similea, prea „îmbătrânită”, la 79 de ani? Stilistul Florin Burescu le dă peste nas cârcotașilor: „O adevărată doamnă, fără operații estetice”. Dieta artistei „Epocii de Aur”
Cadoul ideal pentru bărbați: cele mai bune ceasuri de Crăciun la prețuri Chillmas Deals cu reduceri de până la 92%
Seturi cadou pentru femei care transformă sărbătorile în experiențe de răsfăț și lux – oferte eMAG de neratat, pentru orice buget
Top 15 coșuri cadou de sărbători în 2025-2026: cele mai bune recomandări, reduceri și idei premium de neratat
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Loviți de cancer, Meme și Teodora Stoica au găsit o metodă prin care celule canceroase sunt mâncate
Cerceii candelabru cu care a apărut Prințesa Catherine sunt spectaculoși. Ce poveste emoționantă se ascunde în spatele lor