Bacău: ”Ghimiș nu i-a făcut nicio analiză! A lăsat-o să moară!”
0Soțul tinerei care a murit la Spitalul de Arși din București îl acuză pe medicul Ghimiș că nu i-a monitorizat evoluția bolii. Direcția de Sănătate Publică a adunat probe pentru această acuzație și întreg dosarul se află pe masa Colegului Medicilor și a lui Raed Arafat.
Florin Alexandrescu, soțul tinerei care a decedat în urma arsurilor provocate de explozia unei butelii, îl acuză pe medicul Iulian Ghimiș de la Spitalul Județean de Urgență din Bacău că Anina Albuț (31 de ani), soția sa, a murit cu zile.
Bărbatul reclamă că în cele zece zile cât a stat la capul soției sale în spitalul din Bacău, medicul nu i-a făcut analize pentru a-i monitoriza evoluția bolii.
"Nu i-a recoltat nicio picătură de sânge. Se uita la ea de la distanță și zicea doar atât: «e bine! e bine!». La internare i-a făcut doar o radiografie la plămâni și tot mereu la radiografia aia se uita. De parcă nu știu ce naiba vedea acolo! Alta nu i-a mai făcut. Analize, ioc!", a afirmat disperat soțul femeii și tată a doi copii.
Omul povestește cum soția sa a zăcut pe patul de spital uitată de medic zile bune și el era cel care trebuia să anunțe personalul medical că s-a terminat perfuzia sau că cearșaful de sub bolnavă este îmbibat cu sânge.
"După ce am reclamat să soția mea nu este îngrijită, n-a mai tratat-o deloc. Nici măcar n-a mai pus mâna pe ea. Cred că putea fi salvată dacă Ghimiș își dădea interesul. Ea vorbea, râdea cu mine, mânca, făceam glume. Nu era om de murit", a mai adăugat Florin Alexandrescu.
Ancheta condusă de un medic expert de la Iași
Direcția de Sănătate Publică (DSP) Bacău a adunat probe și au pus cap la cap declarațiile personalului medical de la Secția de Chirurgie Plastică. Dosarul a fost înaintat atât Colegiului Medicilor, Comisiei de Etică și ministrului secretar de stat, Raed Arafat.
Concluziile anchetei și decizia cu privire la soarta lui Iulian Ghimiș vor fi făcute publice în următoarele zile. "Am solicitat în această anchetă un medic expert în chirurgie plastică de la Iași, pentru ca în Bacău sunt puțini cu această specialitate și nu vreau ca verdictul să fie unul subiectiv. Noi am declanșat deja o anchetă disciplinară. Vom analiza și dacă s-au făcut sau nu analizlele pacientei", a declarat Elena Antoaneta Stângă, președinta Colegiului Medicilor din Bacău.
În cazul în care doctorul Iulian Ghimiș se face vinovat de moartea Aninei Albuț, el riscă ridicarea dreptului la liberă practică. Pe lângă această pedeapsă administrativă el riscă și una penală.
Cazul se află și în atenția Parchetului de pe lângă Tribunalul Bacău. Medicul Ghimiș refuză să comenteze situația.