Asociere între oraşe pentru apă mai curată

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Muncitorii se vor apuca de lucrări după ce va fi aprobată finanţarea

Ca să nu piardă finanţarea europeană pentru modernizarea reţelei de apă potabilă, consilierii judeţeni s-au decis astăzi să ia taurul de coarne.

Dosarul pentru obţinerea celor 118 milioane de euro ar trebui depus la Ministerul Mediului în luna martie. Cei responsabili cu întocmirea lui recunosc că documentele pe care le-au pregătit nu au nicio şansă să fie validate din cauza faptului că în proiect a fost prins şi municipiul Oneşti.

„În Oneşti serviciul este administrat de către Apă-Canal SA, care este un operator privat. La nivelul judeţului a luat fiinţă un operator regional de apă în care a fost inclus şi municipiul nostru. Din păcate, cei de la Uniunea Europeană nu ne dau niciun ban dacă în acest operator este inclusă o companie privată“, ne-a declarat Petrică Hăineală, directorul Apa Serv Bacău.

Vot de dragul banilor

Scandalul a luat proporţii în momentul în care termenul de depunere a dosarului se apropia de final, iar judeţul Bacău nu întrunea toate condiţiile pentru a lua banii puşi în joc.

„O să ne facem de râs. Eu am dat în judecată Primăria Oneşti pentru că m-a inclus în acest operator regional fără să fiu întrebat dacă vreau. Municipiul Bacău riscă să piardă 35 de milioane de euro, Oneştiul 15 milioane de euro, iar întreg judeţul 118 milioane de euro“, a declarat Ovidiu Budeanu, acţionarul principal la Societatea Apă Canal Oneşti.

Ca să scape de firma privată, consilierii judeţeni s-au întâlnit astăzi pentru a vota scoaterea companiei din operatorul regional Apa Serv. Odată cu acordarea acestui vot consilierii locali din Oneşti şi cei din Bacău au votat şi asocierea celor două oraşe în vederea obţinerii banilor promişi de UE.

„Este o soluţie salvatoare. Acum discutăm despre o asociere între două localităţi şi nu despre o asociere între o firmă de stat şi una privată. Cei de la UE nu mai au de ce să ne mai respingă dosarul“, a conchis Petrică Hăineală, director la Apa Serv Bacău.

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”