Profesoara care-şi determină studenţii să facă acte caritabile. Cum i-a convins pe tineri să viziteze săptămânal copii şi bătrâni sărmani

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Profesoara Alina Breaz FOTO arhivă personală

Un profesor universitar de la Asistenţă Socială din Arad a reuşit să-şi convingă studenţii să facă acte de cartitate şi să se implice în viaţa persoanelor cu venituri reduse.

Lectorul universitar doctor Alina Breaz, de la Universitatea „Aurel Vlaicu“ din Arad, merge alături de studenţi, săptămânal, cu cadouri la copiii sau bătrânii care au nevoie de ajutor.

Până acum, au participat împreună la 70 de acţiuni, care au avut loc în diferite cartiere ale Aradului.

 „La început a fost o joacă, am dăruit cadouri din casele noastre, cum ar fi haine şi alimente. Echipa era la început formată din maxim zece studenţi. Acum suntem aproximativ 40. Se implică studenţi atât de la programul de licenţă cât şi de la cel de master al specializării Asistenţă Socială. Campania a început în urmă cu doi ani de zile. Am început popularizarea ei pe reţelele de socializare şi astfel s-au alăturat echipei noastre şi alţi colaboratori, sponsori, susţinători, care au contribuit necondiţionat la acţiunile noastre. Unii şi-au păstrat anonimatul, alţii ne accesează şi ne susţin temeinic, în tot ceea ce facem. Avem o colaborare frumoasă cu instituţiile abilitate care au ca obiect de activitate Asistenţa Socială”, a declarat Alina Breaz.

Profesoara alături de studenţi la una dintre acţiuni FOTO arhivă personală

Arădeanca Alina Maria Breaz (38 de ani) este primul doctor în Sociologie – Asistenţă Socială din judeţul nostru. Alina predă de la vârsta de 18 ani şi este absolventă a seminarului Sfânta Ecaterina Prislop, absolventă a două facultăţi: Teologie Asistenţă Socială şi Drept. Ea provine dintr-o familie de oameni modeşti, tatăl inginer în construcţii, iar mama asistent social. S-a născut în judeţul Hunedoara.

Alina spune că mereu în meseria de profesor a încercat să aducă acest suflu (de ai ajuta pe alţii) atât printre copiii din Hunedoara, unde şi-a început activitatea didactică, cât şi printre studenţii specializării Asistenţă Socială din Arad.

Campania demarată de ea împreună cu studenţii poartă denumirea „Ajută-ne să ajutăm!”. Este o campanie care  vine în ajutorarea celor vulnerabili şi anume familii cu copii sau familii vârstnice.

Mai puteţi citi: 

Interviu cu primul doctor în Asistenţă Socială din judeţul Arad: „De cele mai multe ori fugim de persoanele inactive”

Campania iniţiată de lectorul Alina  Breaz continuă

Mai multe pentru tine:
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cum s-a îndrăgostit, de fapt, Cristina Teleanu de soțul ei. Dezvăluire rușinoasă despre mariajul cu Teleanu
Proxenetism la Palat? Ducesa i-a oferit lui Jeffrey Epstein o femeie „singură și cu un corp grozav”. Nici fiicele ei n-au scăpat
De ce e bine să dăm de pomană, de Moșii de Iarnă. Silviu Biriș: „Mulți oameni pleacă de aici triști.” De ce arpacașul pentru colivă se spală în 9 ape?
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Ce s-a întâmplat exact când Nicolae Ceaușescu s-a întâlnit cu Părintele Arsenie Boca: „Vă vor cerne!"
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
De ce este coliva sănătoasă pentru organism? Iată ce beneficii are asupra tractului intestinal: „Atât timp cât nu are zahăr rafinat, e bună!”
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete