FOTO S-a dat startul târgului Agromalim. Peste 250 de expozanţi participă la această ediţie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Expo Arad a deschis, astăzi, târgul internaţional de agricultură, industrie alimentară şi ambalaje, Agromalim. În târg se găsesc de la utilaje agricole, la produse tradiţionale. Cabalinele şi animalele de hobby se număra printre atracţiile vizitatorilor.

Cel mai mare târg de agricultură din Vestul ţării îşi aşteaptă vizitatorii anul acesta cu o ofertă mai bogată cu 40% faţă de anul trecut, cu peste 260 de expozanţi şi 9 ţări reprezentate de companii cu renume în branşă.
 

În târg se găsesc, maşini şi utilaje agricole, inputuri pentru fermele de cultura plantelor, sisteme de creştere şi furaje pentru animale, medicamente şi instrumentar de uz veterinar, echipamente pentru industria alimentară, produse agroalimentare, ambalaje, servicii de consultanţă şi financiare, reviste, cărţi şi cataloage de specialitate.

Programul Agromalim cuprinde conferinţe, seminarii, întâlniri de afaceri, prezentări de produse şi servicii inovatoare, precum şi produse tradiţionale. Târgul este deschis de astăzi, până duminică, 13 septembrie 2015.
Preşedintele Camerei de Comerţ, Industrie şi Agricultură a judeţului Arad, Gheorghe Seculici a fost cel care a deschis cea de-a XXVI-a ediţie a evenimentului internaţional de agricultură, industrie alimentară şi ambalaje, Agromalim. 

La conferinţa oficială de deschidere au participat secretarii de stat in MADR, Simona Allice Man şi Ioan Uţiu, directorul ANZ, Lelior Iacob, directorul MADR, Gheorghe Neaţă, preşedintele interimar al CJ Arad, Adrian Ţolea şi reprezentantul Prefecturii judeţului Arad, Emeric Molnar.

Nu au lipsit nici parlamentarii arădeni Claudia Boghicevici, Dorel Căprar şi Constantin Traian Igaş. Duminică se va decerna titlul de Miss Arad celui mai valoros exemplar de Bălţată românească şi se va alege Campioana la rasa Holstein Friză. Cabalinele şi animalele de hobby se număra printre atracţiile vizitatorilor.

Programul de vizitare este vinery şi sămbătă, între orele 10:00 – 18:00, iar duminică de la 10:00 – 16:00. Organizatorii pun la dispoziţie transport gratuit din oră în oră de la staţia Podgoria.

Vă mai recomandăm: Boala „limbii albastre” închide târgurile de animale din Satu Mare

Târg de adopţii de câini şi pisici, dar şi de cadouri, duminică, în Capitală

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Cele mai bune cuptoare cu microunde în 2026 – de la top recomandări la tehnologia de ultimă generație pentru pasionații de gastronomie cu modele de peste 10.000 €
Roboți de bucătărie 2026: Top 7 modele care economisesc timp și te ajută să gătești ca un profesionist – pe eMAG
Un aristocrat milionar de 79 de ani caută o femeie pentru a avea un moștenitor. Condițiile bizare impuse femeii care rămâne cu averea
Reacția dură a lui David Pușcaș față de Ilie Năstase, după ce și-a lăsat fiica pe drumuri: „Horia Brenciu e un tătic de nota 10 pentru fiul adoptiv!” Sfat pentru Charlotte Năstase
Top 11 frigidere în 2026: Cele mai bune modele testate și recomandate + ghid practic pentru cumpărare online
Ești născut în acești ani? În 2026, dorințele tale prind contur, Universul îți oferă daruri neașteptate, capitole vechi se închid definitiv, iar în locul lor apar începuturi noi
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Prințesa internată la azilul de nebuni! Soacra Reginei Elisabeta, tratată inuman pentru schizofrenie de însuși Sigmund Freud