Florile se ofilesc în aşteptarea unei soluţii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Şoferii de TIR sunt blocaţi de patru zile în vămile arădene, iar rezultatul probelor se lasă aşteptat. Autorităţile susţin că nu pot lăsa automarfarele să plece până nu primesc buletinele de analiză. Afaceriştii pierd sume enorme.

Fiecare minut care a trecut de sâmbâtă până astăzi înseamnă pagube de zeci de mii de euro pentru firmele de transport care aveau de onorat comenzi către marile lanţuri de magazine din ţară. Orhideele, daliile şi alte soiuri de flori aduse din Olanda se ofilesc de la o zi la alta în aşteptarea unui răspuns din partea Laboratorului Central Fito-Sanitar. Asta după ce, în urma controalelor, probele luate de inspectorii sanitari au fost trimise la Bucureşti pentru a se stabili dacă este adevărat zvonul privind bacteria ce poate fi transmisă din florile olandezilor la plantele româneşti.

Nu s-au ţinut de cuvânt

Deşi, prezent la Timişoara, Ministrul Agriculturii Valeriu Tabără a susţinut luni că rezultatele probelor vor sosi în data de 20 septembrie, adică ieri, se pare că lucrurile nu stau tocmai aşa. „Aşteptăm răspunsul buletinelor de analiză de la Laboratorul Central Fito-Sanitar din Bucureşti. Vă daţi seama că acolo au fost trimise toate probele luate din întreaga ţară. Este normal ca analiza lor să se desfăşoare cu dificultate, având în vedere volumul de muncă. Aşteptăm în continuare ca ele să sosească, pentru a putea stabili dacă zvonul privind existenţa bacteriei se confirmă sau nu”, a declarat Monica Nadiu, şef al Direcţiei Agricole Arad.

Deşi se pare că mai este vorba doar de câteva ore, aşteptarea pare mai lungă ca niciodată pentru şoferii transporturilor de flori blocate încă de sâmbătă noaptea în vămile arădene. Este vorba despre cinci automarfare care au rămas în vama Nădlac şi încă unul în vama Vărşand.

„Şoferii sunt tot acolo şi nu am primit niciun răspuns de la nicio autoritate. Vă daţi seama că suntem într-o situaţie extrem de urâtă. Nu pot să apreciez care ar fi paguba. Nici nu vreau să mă gândesc. Deocamdată încercăm să gestionăm situaţia cum putem. Oricum, pierderi sunt”, a declarat Florin Arnăutu, reprezentant al unei firme de transport din Braşov, care are patru TIR-uri încărcate cu flori din Olanda blocate în vămile arădene de patru zile.

De pierdut au şi cei care deţin florării sau comercializează de ani de zile flori în pieţe. „Astăzi ar trebui să ne ajungă un transport de flori. Nu ştim încă ce se va întâmpla. Avem de onorat nişte comenzi pentru evenimentele ce vor avea loc în weekend şi, dacă nu vin florile, pe stoc nu mai avem suficiente pentru a răspunde cererii. Nu ştim ce vom face şi deocamdată refuzăm să credem că situaţia nu se va rezolva într-un fel”, a declarat reprezentanta unei florării din centrul oraşului Arad.

Mai multe pentru tine:
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie