Arădean în arest la domiciliu după ce a produs filmări pornografice cu o fată de 14 ani

0
Publicat:

Un bărbat din Arad a fost arestat la domiciliu după ce ar fi produs filmări pornografice, timp de mai multe luni, cu o fată de 14 ani, pe care ulterior le-a distribuit prin reţele sociale de pe internet.

Pornografie infantilă FOTO: Adevărul (arhivă)

Potrivit unui comunicat de presă transmis, vineri, de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad, bărbatul este cercetat pentru "pornografie infantilă în forma agravată a săvârşirii printr-un sistem informatic", scrie Agerpres.

"Din materialul probator administrat a rezultat că, în perioada mai - august 2024, în mod repetat şi în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, persoana cercetată ar fi folosit telefonul mobil personal şi ar fi produs şi stocat 24 de fişiere foto şi video, ce ar fi înfăţişat o victimă minoră (14 ani), în ipostaze sexuale explicite. Ulterior, persoana în cauză ar fi distribuit online aceste materiale pornografice, folosind un cont creat pe o platformă de socializare", se arată în comunicatul IPJ.

Cercetările sunt făcute de poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Arad şi de procurorii DIICOT, care au dispus reţinerea suspectului, iar ulterior judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Arad a decis arestarea la domiciliu a acestuia, pentru 30 de zile.

Mai multe pentru tine:
Păreri pro și contra despre Catedrala Mântuirii Neamului. Mihai Găinușă: „Bolnavii care nu plătesc CASS vor merge la Catedrală, nu la camera de gardă”. Ce spune Dan Negru?
O rachetă dezvoltată în secret de Moscova ar fi determinat retragerea SUA din tratatul INF. Arma a fost folosită în atacurile asupra Ucrainei
După atâția ani de la divorț, Brad Pitt și Angelina Jolie tot mai au ceva de împărțit. Ce-i cere acum actorul fostei lui soții?
O mare bancă din România își dă dreptul să retragă bani din conturile clienților, fără acord. În ce condiții se va întâmpla asta
Mitul alcoolului „curat”: tequila, ginul, vinul sau berea. Ce spun experții despre băuturile promovate ca sănătoase
Cine este și cu ce se ocupă partenerul de viață al Oanei Gheorghiu. Ce avere are
Lovitură majoră pentru Prințul Harry! Fiul regelui recunoaște: copiii lui n-au nicio idee cu ce se ocupă, iar falimentul este aproape
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”
Avertismentul psihologului Radu Leca, după ce Alex Ciucu și-a acuzat foștii socri de eșecul căsniciei cu Alina Sorescu: „Cine doarme între doi părinți se trezește fără partener”
Scriitoarea Ana Blandiana, membru titular al Academiei Române