Şoferii sunt sfătuiţi să circule cu prudenţă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Şoferii sunt sfătuiţi să nu pornească la drum dacă nu au autovehiculele echipate corespunzător foto: Adevărul

Atenţionarea de vreme rea emisă de meteorologi îi pune în gardă pe poliţişti. Aceştia recomandă prudenţă în trafic şi îi avertizează pe şoferi să nu pornească la drum dacă nu au autovehiculele echipate corespunzător pentru circulaţia în condiţii de iarnă.

Pentru prevenirea  accidentelor rutiere sau a unor situaţii nedorite, poliţiştii recomandă participanţilor la trafic ca înainte de a pleca în deplasare, să se informeze despre starea traseului pe care urmează a-l parcurge şi, în niciun caz, să nu pornească la drum dacă nu au autovehiculele echipate corespunzător pentru circulaţia în condiţii de iarnă.

Pentru siguranţă, este obligatoriu să se circule cu viteză moderată, adaptată la condiţiile de drum, să se mărească distanţa de siguranţă între autovehicule, să nu se bruscheze comenzile autovehiculelor şi să se utilizeze cu precădere frâna de motor.

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis două atenţionări meteorologice cod galben de vreme rea (ninsori, intensificări ale vântului, viscol), valabile pentru intervalul 24 ianuarie 2013, ora 18.00 – 25 ianuarie, ora 20.00.

Mai multe pentru tine:
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Atacatorul de la sinagoga din Manchester a revendicat atacul în numele Statului Islamic
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Fraudă de proporții cu carburanți la Craiova descoperită de Antifrauda ANAF. Ministrul Nazare reclamă o breşă în sistemul de verificare al Trezoreriei
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Neliniște la palat! Ce crede familia regală britanică despre apariția lui Meghan Markle la Săptămâna Modei de la Paris
Soacră mare la 92 de ani! Actrița Joan Collins și-a condus unicul fiu la altar
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”