Video VIDEO Momentul în care un biciclist este accidentat mortal de un TIR la Alba Iulia, surprins de o cameră video din autovehiculul implicat în tragedie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Bărbatul de 80 de ani a decedat în accident. Foto: captura video

Un biciclist a decedat, marţi dimineaţa, după ce a intrat în faţa unui TIR care se deplasa dinspre cartierul Partoş spre şoseaua de centură a municipiului Alba Iulia. Accidentul a fost surprins de o cameră video aflată la bordul autotrenului care l-a lovit.

La intrare pe şoseaua de centură a municipiului Alba Iulia, un biciclist a încercat să traverseze strada, intrând în faţa unui TIR, înmatriculat în Argeş, care circula regulamentar. În imagini se vede momentul în care biciclistul a ajuns în faţa TIR-ului care se deplasa din direcţia Sebeş – Teiuş. Potrivit comisarului şef Toma Dan, şeful Biroului Rutier Alba Iulia, şoferul TIR-ului va fi cercetat pentru ucidere din culpă.

”Din primele cercetări am stabilit că o persoană de sex bărbătesc, în timp ce se deplasa pe bicicletă pe breteaua de intrare în varianta de ocolire a municipiului Alba Iulia, circulă pe sensul opus de mers şi intră în coliziune frontală cu un autotractor marca Mercedes. Ca urmare a accidentului biciclistul a decedat. Conducătorul auto va fi cercetat pentru ucidere din culpă, iar dosarul va fi supravegheat de către procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia”, a declarat comisarul şef Dan Toma pentru ziarulunirea.ro.

Oficial, IPJ Alba a comunicat faptul că D.P., de 80 de ani, din Alba Iulia, în timp ce circula pe o bicicletă pe varianta ocolitoare a municipiului Alba Iulia, în apropiere de intersecţia cu strada Regimentul V Vânători, a pătruns pe sensul opus de mers şi a intrat în coliziune frontală cu un autotren condus de un bărbat de 32 de ani, din judeţul Argeş.

Citiţi şi:

 

„Păcatul de a fi român“. Şahistă din Irlanda, oprită de poliţia de frontieră pe motiv că ar avea şi cetăţenie română

 

Interlopi din Transilvania condamnaţi la pedepse grele în dosarul utilajelor furate: 108 ani de închisoare pentru 26 de inculpaţi

Mai multe pentru tine:
Renumit pilot de raliuri din România, mort într-un stupid accident petrecut în timpul unei etape oficiale. „Nu a avut nicio șansă”
Jamila, mărturisiri emoționante despre familia soțului ei marocan: „Vă doresc din suflet și vouă să puteți face la fel”
Situație halucinantă în Râșnov. Un bărbat condamnat pentru tentativă de viol a ucis cu cruzime un animal, sub privirile înspăimântate ale copiilor. În lipsa Poliției, micuții l-au închis pe individ în ghenă: „Sunt marcați pe viață pentru ceea ce au văzut”
Cât a plătit Mădălin Ionescu pentru o masă de 4 persoane în Grecia. Ce surpriză i-au făcut grecii fiului său în restaurant: „O țară care a fost în faliment, dar azi prosperă”
Ce culoare îți poartă noroc? Află răspunsul după luna în care te-ai născut
CTP avertizează asupra unui pericol imens: „Există riscul ca, peste o lună, România să aibă graniță directă cu Rusia”
Recomandarea neurologilor: fructul pe care toate persoanele peste 50 de ani ar trebui să-l consume
Calendar 19 august: 1991 - Puciul de la Moscova: Mihail Gorbaciov a fost arestat la domiciliu, în Crimeea
"Dați-ne bârfe regale sau un divorț sau nu primiți nimic!" Harry și Meghan, puși la colț în înțelegerea cu Netflix
17 ani fără Ilarion Ciobanu. A murit demn, măcinat de o boală cruntă: „A refuzat banii”. Fiul îi seamănă leit și e tot actor
Cea mai mare gară din lume a fost inaugurată. Terminalul său impresionant acoperă o suprafață echivalentă cu 170 de terenuri de fotbal