STP Alba Iulia susţine o campanie internaţională privind dezvoltarea durabilă a transportului public

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Societatea de Transport Public Alba Iulia participă la o campanie internaţională ce vizează necesitatea de dezvoltare durabilă a unuia dintre cele mai importante domenii ale viitorului: transportul public. Campania  a fost iniţiată de Uniunea Internaţională pentru Transport Public (UITP).

Participă la campanie operatori de transport public din oraşe ca Paris, Londra, Bruxelles, Varşovia, Viena, Milano, New Delhi sau Bangkok. „Creştem cu transportul public” se bazează în primul rând pe mesaje unitare transmise simultan în toate oraşele participante care să arate cât de importantă este dezvoltarea acestui domeniu din toate punctele de vedere. Fiecare operator local îşi va putea aduce propria contribuţie.

Asociaţia Internaţională pentru Transport Public – UITP, al cărei membru este şi STP Alba Iulia încă din 2007, îşi încurajează membrii din 92 de ţări să se alăture mişcării ”Împreună pentru creşterea transportului public”. Campania va avea ca vârf de expunere Săptămâna Europeană a Mobilităţii (16-22 septembrie), când operatorii de transport public (de pe tot globul) care au aderat la campanie vor amplasa în autobuze, staţii de autobuz, autogări şi pe propriile siteuri mesajul ”Creştere”, ca o trimitere directă la necesitatea extinderii rolului social al acestui serviciu şi la importanţa sa.

Oraşele participante/regiuni înscrise până acum în campanie: Abu Dhabi (DOT), Alba Iulia (STP), Bangkok (BMCL), Belgrad, Bruxelles (STIB), Budapest (BKK), Cagliari (CTM), Catalonia (FGC), Chennai (CMRL), Cork (Bus Eireann), Doha (Mowasalat), Dubai (RTA), Dublin (Bus Eireann), Flandra (De Lijn), Galway (Bus Eireann), Gauteng (Gautrain), Gdynia (ZKM), Hanovra (ÜSTRA), Izmir (ESHOT), Lazio (Cotral), Limerick (Bus Eireann), Linz (Linz Linien GmbH), Lisabona (Carris/Metro), Londra (TfL), Madrid (CTRM), Mashhad (Musroc), Milano (ATM), Montreal (STM, AMT), New Delhi (DIMTS), Paris (RATP Group), Samsun (Samulas Light Rail System), Sibiu (Tursib), Sligo (Bus Eireann), Viena (Wiener Linien), Wallonia (TEC), Varşovia (MZA, Warsaw Metro), Waterford (Bus Eireann). Din România, la campanie participă şi Club Metropolitan – Asociaţia pentru Mobilitate Metropolitană.

Uniunea Internaţională de Transport Public – UITP este o reţea intenaţională pentru autorităţi şi operatori, institute de ştiinţă şi cercetare şi furnizori de servicii legate de industria transporturilor. UITP are în prezent peste 3400 de membri din 92 de ţări şi se consideră avocatul global al transportului public şi al inovaţiilor din acest sector.

STP Alba Iulia este membru UITP din 2007, iar anul trecut, operatorul din Alba Iulia a găzduit întâlnirea cu numărul 100 a Comitetului de Transport Regional al acestei organizaţii, în timpul căruia s-au pregătit documentele pentru Congresul Mondial al UITP care va avea loc în acest an.

Mai multe pentru tine:
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Presupusul iubit al Rodicăi Stănoiu dezvăluie, în sfârșit, adevărul despre relația lor. Marius Calotă spune cine moștenește averea de milioane de euro VIDEO
În timp ce Katy Perry e îndrăgostită lulea de Justin Trudeau, Orlando Bloom nu mai acceptă să aibă orice iubită
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Horoscop 19-25 decembrie. Taurii sunt puși în fața unei decizii, risc de pierderi pentru Săgetători